Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Víme, kdo je nejbezpečnější

PRAHA Všeobecně uznávaným standardem hodnocení míry bezpečnosti jsou v rámci evropských regulí nárazové testy Euro NCAP. Kupte si středeční Lidové noviny a dozvíte se, zda vaše auto obstálo.

Automobily se hodnotí v mnoha kritériích. Podle ceny, rychlosti, délky nebo designu. Jedním z hodnotících kritérií je však také bezpečnost. V rámci Evropy se standardizovaly testy Euro NCAP, které objektivně měří bezpečnostní úroveň vozů.

Hlavním hodnotícím kritériem je odolnost vozu vůči různým typům nárazu. Měří se čelní náraz  40 % šířky vozu do deformovatelné překážky (simuluje náraz do druhého vozu) v rychlosti 64 km/h.

Dalším kritériem je boční náraz, kdy do bočních dveří automobilu narazí 1,5 metru široký deformovatelný člen (opět simulující automobil) rychlostí 50 km/h. Další částí je dobrovolný test nárazu na sloup (průměr 254 mm, rychlostí 29 km/h), který však má smysl pouze pro automobily vybavené hlavovými airbagy (proto dobrovolný). Další možností vylepšení hodnocení je signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.