Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vína je letos méně. Je však kvalitnější

Vinohrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinohrad | foto: Reprofoto

PRAHA Vinaři si pochvalují letošní kvalitu mladých vín. Díky slunečnému podzimnímu počasí mají vína nadprůměrnou cukernatost, což je záruka jejich kvality.

„Letošní rok je co do kvality nadprůměrný, vína mají příjemnou ovocnou vůni a pikantní kyselinku, což znamená, že jsou kyselá tak akorát,“ říká Marek Štastný, výkonný ředitel, jednoho z největších producentů mladých vín v Česku, valtických vinných sklepů. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka je chuť letošního vína svěží a přímo vybízí k dalšímu ochutnání.

Vinařům však letošní rok, kromě nadprůměrně kvalitního vína, přinesl také řadu starostí. Množství vypěstovaného vína totiž mírně pokleslo. „Hodně vína zničili špačci a vlhké letní počasí způsobilo větší výskyt různých plísní,“ vysvětluje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Pokles však není nijak dramatický. Například Vinné sklepy Valtice mají obdobnou úrodu jako loňský rok.

Po vstupu do Evropské unie musí navíc čeští vinaři čelit levnějšímu vínům z dovozu. „Dovoz vína do Česka se meziročně zvýšil o 28 procent, převážně jde o levné stolní víno pro obchodní řetězce, které pak neberou naše víno,“ uvedl předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo.

Podle Pavla Kováře z tiskového oddělení ministerstva zemědělství vinaři dopředu věděli, že na otevřeném trhu EU budou moci těžko konkurovat tradičním producentům v méně kvalitních stolních vínech. „Vinaři by se měli co nejvíce soustředit na produkci kvalitních přívlastkových vín,“ uvedl.

Vinaři zatím nemají přesná čísla o tom, zda se kvůli dovozům prodalo méně českého vína. Podle Machovce se to však dá předpokládat.

„Stejný nárůst dovozů a pokles domácí produkce zaznamenalo po vstupu do EU Rakousko. Po čase však došlo k obratu, dovozy klesly a domácí produkce rostla. Je možné, že to bude i náš případ,“ myslí si Machovec. Obecně ale stoupá obliba vína, což má pozitivní efekt na jeho prodej.

Snahou bránit se levným dovozům je motivováno také uvedení nové známky vína, Svatomartinského. Pod touto známkou půjde na trh víno zhruba 30 producentů.

Na začátku října se v tisku, objevily informace, že kvůli nízkým výkupním cenám hrozí vinařům existenční problémy. „Nízké výkupní ceny se však týkají jenom menší části vinařů, zejména menších pěstitelů a jde hlavně o odrůdu Veltlínské zelené,“ upřesňuje Machovec.

Hlavní problém vidí vinaři nadále v tom, že dostávají výrazně nižší dotace než staré členské země EU. „Přitom náklady máme takřka totožné,“ namítá Půček ze Svazu vinařů. Vinaři se snaží tlačit na vládu, aby dotace narovnala. Zatím však dosáhli jenom toho, že ministr financí Sobotka slíbil vinařům 35 milionů, navíc až v příštím roce. Tyto prostředky však mohou být používány pouze na propagaci.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?