Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vinařská lobby uspěla, spotřební daň Nečasova vláda nezavede

Při sklizni ledového vína musí být teplota sedm stupňů Celsia pod nulou a nižší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při sklizni ledového vína musí být teplota sedm stupňů Celsia pod nulou a nižší. | foto: Lidové noviny

PRAHA Daň z takzvaného tichého vína kabinet Petra Nečase zavádět nebude. Se spotřební daní se přitom počítalo už od roku 2014. Svůj důvod na tom má kritika Svazu vinařů i obavy o konkurenceschopnost Česka na evropském trhu.

"Do konce tohoto roku ani v příštím roce nebude návrh předložen," řekl podle deníku E15 náměstek ministra financí Ladislav Minčič při setkání s vinaři v Mikulově.

Daň z vína

S plánem zvednout spotřební daň na tiché víno z nuly na deset korun za litr přišlo počátkem roku ministerstvo financí a v dubnu jej potvrdila vláda.

Počítala, že daňovou úlevu budou mít malí vinaři, kteří ročně vyrobí méně než 2000 litrů a s produkcí nejdou na trh. Mministerstvo si od daně slibovalo hruba 1,5 miliardy ročně do státního rozpočtu.

Souběžně s plošným zdaněním dováženého a tuzemského vína se podle Minčiče hledala cesta, jak zároveň neničit konkurenceschopnost tuzemského vinařství v Evropské unii.

"Takové řešení se ale nepodařilo najít. Navíc by daňová povinnost zvýšila náklady pro správce daně," vysvětlil Minčič.

Svaz vinařů a Vinařská asociace nový postoj ministerstva přivítaly. "Nebylo by spravedlivé, aby Česká republika jako jediná ze zemí EU produkující víno zavedla spotřební daň," řekl deníku předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten soudí, že vinařům pomohla protestní petice s více než 40 000 podpisy a analýza dopadů nenulové sazby daně, již pro svaz zpracovala firma Ernst & Young.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....