1. dubna 2009 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Virus Conficker je ode dneška agresivnější

Virus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus | foto: InternetReprofoto

BOSTON Zhoubný počítačový virus Conficker, který se objevil začátkem letošního roku, by ode dneška mohl změnit podobu a stát se agresivnějším. Upozorňují na to odborníci na počítačovou bezpečnost. Virus podle odhadů mohl napadnout až 12 milionů počítačů.

Zatím není jasné, jak by se virus mohl zachovat, předpokládá se ale, že buď začne na počítač oběti přímo útočit, anebo potichu zmutuje, což mu umožní rozšířit se na další počítače. Podle expertů, kteří kód analyzovali, je virus vytvořen tak, aby právě 1. dubna změnil podobu.

I když dopady působení nové fáze viru ještě nelze odhadnout, jeho existence zaměstnává odborníky na informační technologie v řadě firem. Conficker je koncipován tak, aby z napadeného počítače učinil "otroka", který bude plnit příkazy zasílané ze vzdáleného serveru.

"Může být využit k útoku, nebo ke špionáži. Může ničit soubory, připojit se k adresám na internetu, ale i přeposlat váš e-mail," řekl podle agentury Reuters expert na tuto problematiku Gadi Evron. Ten pomáhá s ochranou před kybernetickým zločinem vládám ve více zemích.Na rozdíl od jiných expertů ale Evron nepředpokládá, že Conficker by dnes mohl zaútočit.

Conficker využívá zranitelnosti operačního systému Windows, kterou společnost Microsoft odhalila loni v říjnu a následně na ni vydala opravu. Ta se uživatelům nahrála prostřednictvím automatické aktualizace, případně si ji lze stáhnout na stránkách firmy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!