Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Víte, jaká kupujete vejce? Ta česká nemusí být z Česka, stačí tuzemský obal

Snímek z firmy Česká drůbež ve Velkém Malahově na Domažlicku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z firmy Česká drůbež ve Velkém Malahově na Domažlicku. | foto: ČTK

PRAHA Jediným spolehlivým vodítkem k tomu, abyste měli jistotu, že kupujete vejce z českých chovů, je kód „CZ“ vyražený na jejich skořápkách. Ačkoliv se balení, která najdete v obchodech honosí přívlastkem „česká“, ve skutečnosti mohou obsahovat vejce z Polska nebo třeba z druhého konce Evropy.

Do Česka míří každý rok desítky tisíc tun vajec ze zahraničí. Nejčastěji pochází z Polska a Německa, v regálech obchodů je však často najdete v baleních označených jako český výrobek. Proč? Vejce byla v Česku zabalena a podle zákona tak mohou být krabičky či palety, ve kterých jsou prodávána, označeny českým kódem.

Zákazníci, kteří před nákupem balení neotevřou a nepodívají se na kód země uvedený na skořápce, tak vlastně nemají šanci zjistit, zda vejce neprocestovala půl kontinentu. Povinné označení původu na obale najdete pouze na paletách vajec zabalených ve fólii.

Problémy s označováním vajec v obchodech připouští i Státní zemědělská a potravinová inspekce. „Setkáváme se s tím pravidelně. Pro označení země původu je rozhodující, kde byla potravina naposledy zpracována. Pokud jsou vejce zabalena v Česku, tak může být potravina označena za českou. Na samotných vejcích ale musí být vyražený kód se zemí původu,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Na stížnosti zmýlených zákazníků zareagovala také síť obchodů Kaufland, která u pultů s vejci vyvěsila upozornění o tom, že v balení označeném jako české nemusí být nutně česká vejce.

„Nabízíme jak česká tak i zahraniční vejce. Pro naprostou transparentnost upozorňujeme zákazníka na to, že je nutné dbát na označení přímo na vejci a nespoléhat na obal. Vzhledem k tomu, že dodavatelů vajec máme několik, je pouze na zákazníkovi, která si vybere,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí řetězce Michael Šperl.

Anketa

Kontrolujete razítko s kódem na skořápkách vajec?

Ano – zajímá mě jejich původ. 245
Ne – pro mě to nehraje roli. 12
Občas – je mi to jedno. 10

Jedním z dodavatelů obchodů Kaufland je totiž společnost Česká drůbež, která paradoxně ke svému jménu prodává pod touto značkou i vejce německá.

Vyjádření společnosti Česká vejce

V původní verzi tohoto článku byl citován mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, který informoval o praktikách společnosti Česká vejce CZ, a.s., které SZPI šetřila. Firma se vůči těmto tvrzením ohradila.

Vyjádření předsedy představenstva firmy Česká vejce, a.s. Petra Bonczeka:

Jsem rozladěn z vašeho článku  v Lidovkách ze dne 3. července 2013 11:49, ve kterém se snažíte obviňovat firmu ČESKÁ VEJCE CZ,  a.s. před veřejností z nezákonného označování potravin – vajec.

Uvádím Vaši citaci:

V minulosti řešila zemědělská inspekce šarži vajec z ciziny prodávanou společností Česká vejce.

„Pod značkou Česká vejce byla prodávána vejce z ciziny, tuším, že z Nizozemska. V takovém případě země původu uváděna být musí, protože v případě jejího neuvedení, se jedná o klamavou obchodní praktiku a spotřebitel mohl být uváděn v omyl,“ vysvětluje Kopřiva.

Podle předsedy představenstva firmy Česká vejce, už k takové situaci dojít nemůže. „Spolupracujeme pouze s českými dodavateli,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Bonczek.

K tomuto mám zásadní připomínky a to tyto:

1) Fi. ČESKÁ VEJCE CZ,  a.s. nikdy neprodávala vejce z Nizozemska ( ani jiných států EU)v obalech s uvedením názvu Česká vejce ( máme 10 dodavatelů po celé ČR a smluvně se zavazují nedodávat do ČV. jiná, než vejce z české produkce.)

2) V minulosti nebylo u nás shledáno porušení zákona , či klamání zákazníka v souvislosti s uváděním vajec do trhu -  SZPI  vůči nám nevedla správní řízení

3) Při našem rozhovoru jsem ani náznakem neuvedl, že se něco takového mohlo v minulosti stát, a nyní již k něčemu takovému nemůže dojít. Jasně jsem prezentoval, že v našich obalech jsou pouze vejce z ČR!!!

Žádám Vás proto o tiskovou omluvu  ve stejném formátu, jakým byl článek napsán. Samozřejmě, že před uvedením omluvy chci tuto předem posoudit, aby se nestalo, že si celou záležitost opětovně překroutíte, zřejmě s cílem někomu uškodit.

Představenstvo společnosti ČESKÁ VEJCE CZ,  a.s. totiž celou věc posoudilo a hodnotí ji jako účelově směrovanou pomluvu a snahu o pošpinění dobrého jména firmy.

Vyjádření SZPI:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v článku hovoří obecně o praxi, která byla zaznamenána.  To je možné doložit podněty spotřebitelů. SZPI má v této souvislosti k dispozici protokoly o kontrole a to jak na produkty společnost Česká vejce CZ, a.s. (která uváděla do oběhu vejce pod značkou Česká vejce CZ a.s), tak na produkty jiných provozovatelů potravinářských podniků, kteří uváděli na trh vejce pod značkou Česká vejce . Dále je uveden názor SZPI na takovou praxi. V předmětném vyjádření tak SZPI nespatřuje oporu pro závěry zástupce společnosti Česká vejce CZ, a.s.

Ministerstvo zemědělství plánuje označování původu vajec změnit tak, aby byl zákazník plně informován i bez nutnosti balení v obchodech otevírat. „Měli bychom se pokusit hledat způsob, jak přinutit prodejce, aby to člověk viděl už na té kazetě, už na tom boxu,“ řekl agentuře ČTK v únoru ministr zemědělství (nyní v demisi) Petr Bendl.

Co znamená kód na vejci?

Jak jsou označena balená vejce

Jak jsou označena balená vejce

Vejce jsou značena v tomto formátu: 1 CZ 1234, přičemž:

 • první číslice označuje metodu chovu:
  „1“ – vejce nosnic ve volném výběhu
  „2“ – vejce nosnic v halách ( na podestýlce)
  „3“ – vejce nosnice v klecích
  „0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)
 • kód státu určuje původ vajec:
  „CZ“ – Česká republika
  „SK“ – Slovensko
  „LT“ – Litva
  „PL“ – Polsko
  „DE“ – Německo
  „NL“ – Nizozemí
  „ES“ – Španělsko
 • poslední čtyřčíslí určuje chovatele:
  např. „1234“ - znamená registrační číslo hospodářství

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!