Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda chce pomoci továrně Philipsu

PRAHA Továrna LG.Philips Displays, která v pátek zastavila výrobu televizních obrazovek v Hranicích na Moravě, by mohla získat pomoc vlády. V pořadu Sedmička TV Nova to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Vláda je připravena v rámci tržních podmínek a těch nástrojů, které má k dispozici, pomoci a hledat řešení," řekl ministr. Jak konkrétně neuvedl. Kabinet podle něj situaci analyzuje a je v kontaktu s firmou i odbory.

Pokud Philips zkrachuje, bude muset vrátit státu peníze získané na investičních pobídkách. "Ale to já vidím jako tu poslední možnost," podotkl ministr. "Především nám půjde v první rovině o to, aby se firma z potíží dostala, pokud to bude možné, ale to záleží především na ní. Vláda je ochotna podat pomocnou ruku," dodal.

Zastaví-li Philips výrobu natrvalo, bude důležité další využití areálu továrny pro nová pracovní místa. Teprve potom bude řešit vymáhání peněz.

Tlustý: skončily daňové prázdniny, skončila výroba
Stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý vidí za přerušení výroby LG.Philips ukončení daňových prázdnin. "Zaplatili nulu. A já se odvažuji vyslovit hypotézu, že oni končí s provozováním toho závodu v Hranicích právě v okamžiku, kdy vyčerpali právě tuto daňovou pobídku," řekl. ODS dlouhodobě systém pobídek kritizuje.

Sobotka jeho tvrzení odmítl s tím, že firma je osvobozena od daní na deset let, které ještě neuplynuly. Firma navíc platila daň z příjmu mezd zaměstnanců a platila i odvody na zdravotním a sociálním pojištění, dodal.

Mluvčí CzechInvestu Jana Víšková však řekla, že firma LG.Philips žádné daňové prázdniny neměla. "Daňovou úlevu by LG.Philips mohl začít čerpat až od roku 2007, ovšem samozřejmě za předpokladu, že by v roce 2006 vytvořil zisk," sdělila. Celkem tak přínosy LG.Philips českému státu přesahují tři miliardy korun, přičemž toto číslo ještě není konečné, dodala mluvčí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.