Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda chce prodat část akcií ČEZ na burze

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

PRAHA Vláda uvažuje, že na pražské burze prodá 16 procent akcií energetické společnosti ČEZ. Stát si však nadále podrží kontrolní balík akcií, řekl ministr financí Vlastimil Tlustý. Nyní drží 67,61 procenta akcií.

Prodej přes burzu je nejvíce transparentní metodou, uvedl Vlastimil Tlustý. Postupný prodej podle něj nevyvolá tlak na pokles kurzu akcií ČEZ. Stát by mohl za 16 procent akcií podle současné ceny utržit kolem 77 miliard korun. Peníze chce ministr použít na zlepšení stavu veřejných financí.

Vláda k prodeji státního podílu nepotřebuje souhlas parlamentu. Premiér Mirek Topolánek ale na konci srpna během vyjednávání o nové vládě prohlásil, že případná přechodná vláda by neprivatizovala majetek ve státních firmách. Prodej podílů v některých společnostech má začít pouze připravovat.

Bohuslav Sobotka myšlenku na privatizaci podílu v ČEZ odmítl. Na prodej podle něj není vhodná doba, hodnota podílu může dále i vzrůst, uvedl. Stínový ministr financí doporučil, aby vláda hledala takové majetkové podíly ve firmách, které je možné prodat a současně to nenaruší strategické zájmy státu. Jako příklad uvedl privatizaci menšinového podílu Letiště Praha.

Tlustý s privatizací letiště do rukou pravděpodobně zahraničního vlastníka nesouhlasí. "Já se domnívám, že takového záležitosti, jako je národní letiště v Praze, mají být pronajaty," vysvětlil. Na druhou stranu to podle jeho slov ale státnímu rozpočtu nepřinese potřebné desítky miliard korun.

Energetická společnost ČEZ hospodařila v letošním prvním pololetí s konsolidovaným čistým ziskem 16,4 miliardy korun. Tržby skupiny dosáhly 77,2 miliardy korun. Ve stejném období loni ČEZ vydělal 11,7 miliardy korun a utržil 60,7 miliardy korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....