Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda chystá další díl reformy

PRAHA Nejrozsáhlejší daňová reforma v posledních letech, v jejímž rámci dochází například ke zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny nebo ke snížení zdanění příjmů, vstoupila v platnost teprve včera. Ministr financí Miroslav Kalousek však již plánuje další novelu zákona o dani z příjmu, která by měla podle ministrových slov přispět k dalšímu zjednodušení a stabilizaci daňového systému.

LN přinášejí seriál speciálních příloh. Kupujte si Lidové noviny, kde najdete

Průvodce rokem 2008

„Na ministerstvu financí již máme připravený věcný návrh zákona o dani z příjmů, který počátkem ledna projednám v radě ekonomických ministrů a poté bude předložen na plénu vlády,“ prozradil včera Kalousek Lidovým novinám.

Novelu zákona hodlá Kalousek předložit ve formě věcného návrhu, konečná podoba zákona pak bude záviset na politických jednáních. „Hlavní prioritou je vytvořit dlouhodobě stabilní daňový systém, ve kterém by sazba daně byla parametrem, se kterým lze podle politických dohod pohybovat, aniž by tím došlo ke změně daňového systému,“ vysvětlil Kalousek.

Daně budou dále klesat, otázkou zůstává o kolik Podle daňové reformy platné od včerejška se ruší progresivní stupňovité zdanění příjmů fyzických osob a zavádí se jednotná patnáctiprocentní sazba. Ta se však vypočítává z takzvané superhrubé mzdy, která je oproti stávajícím zvyklostem navýšena o částky povinného sociálního a zdravotního pojištění, které do konce roku 2007 odváděl za zaměstnance zaměstnavatel. Firmy pak budou letos platit jednotnou 21procentní daň ze zisku.

Scénář daňové reformy prosazený v loňském létě ve sněmovně počítá se snížením 15procentní sazby u daně z příjmu fyzických osob na 12,5 procenta v roce 2009, zatímco korporátní daň z příjmu má klesnout v roce 2009 na 20 procent a v roce 2010 na 19 procent.

Snížení daňové sazby pro fyzické osoby z 15 procent na 12,5 procenta by ale bylo nevýhodné pro zaměstnance s průměrným měsíčním příjmem kolem 20 tisíc korun. Ačkoliv by i tato příjmová skupina na takovém snižování daní v porovnání s rokem 2007 vydělala, oproti roku 2008 by těmto zaměstnancům daňová zátěž mírně narostla. Kalousek proto připustil další jednání o vývoji daňových sazeb u fyzických osob pro rok 2009. „Situace, kdy si určitá příjmová skupina letos přilepší a další rok pohorší, není logická, a chceme ji proto řešit,“ uvedl Kalousek.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...