Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda chystá úvěry poškozeným

Záplavené Veselí nad Lužnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavené Veselí nad Lužnicí. | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje pomoc pro lidi, kterým záplavy poškodily dům. Pokud plán ministra pro místní rozvoj Radko Martínka schválí vláda a následně Poslanecká sněmovna, získají možnost na výhodný úvěr.

Podle Martínka by poškozené domácnosti měly získat stejně výhodnou půjčku, jakou v současnosti dostávají lidé do 36 let na modernizaci bydlení. Její výše je 150 tisíc korun a je úročena zvýhodněnou sazbou dvou procent, která je poloviční proti úrokovým sazbám u hypoték. Půjčku poskytuje fond bydlení na deset let.

Martínek chce návrh předložit příští týden vládě a následně Poslanecké sněmovně, která by měla zvýšit finanční prostředky na tyto půjčky o dvě miliardy na tři miliardy korun. Důvodem je podle něj to, aby se půjčky mohly poskytovat lidem bez rozdílu věku na rekonstrukce domů.

„Půjčku by mohli čerpat na základě potvrzení od obce, že byli skutečně vytopeni. Očekávám, že peníze by mohli čerpat okamžitě, jak opadne voda,“ uvedl podle ČTK ministr Martínek. Podle ministra by návrh měl projít. „Neměl by to být žádný problém, protože peníze máme na našem fondu. V podstatě se jedná o administrativní záležitost,“ prohlásil Martínek.

Na výhodné půjčky z fondu bydlení mají v současnosti nárok mladí lidé do 36 let, kteří žijí v manželství nebo pečují o nezletilé dítě. Zvýšení objemu peněz je podle ministra nutné kvůli tomu, aby se mohlo pokračovat v poskytování půjček mladým a zároveň se pomohlo žadatelům, které postihla velká voda.

Stát poskytoval výhodné půjčky i při povodních v roce 2002. Tehdy mohli lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, získat nízkoúročený úvěr až 850 tisíc na výstavbu či nákup bytu. Proti současnosti byla dokonce vláda štědřejší, zřejmě i kvůli rozsahu povodní. Kromě toho měli totiž postižení možnost získat i nevratný příspěvek ve výši 150 tisíc korun.

Stejně jako před čtyřmi lety přicházejí s výhodnými úvěry rovněž finanční ústavy. Stavební spořitelna Modrá pyramida už připravila na výhodné půjčky 200 milionů korun. Zvýhodněné úvěry mohou podle mluvčí spořitelny Hany Vaněčkové získat všichni, kterým povodně poškodily domovy.

Zatímco bankám se otevírá možnost zvýšit objem svých obchodů, pojišťovny naopak počítají ztráty. Lídr trhu Česká pojišťovna včera registroval 1500 hlášených škod v celé republice. „Škody se pohybují v desítkách milionů,“ říká mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Stovky škod za více než patnáct milionů korun hlásí Kooperativa.

Na pomoc obcím, které zasáhly povodně, včera vláda uvolnila 380 milionů korun. Dvacet milionů půjde například na nákup mobilních obydlí, potravin a hygienických prostředků, na rekonstrukce cest a různých zařízení dostanou obce 330 milionů korun.
,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!