Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda dá další peníze na bydlení

Vláda chce pomoci mladým lidem ke stavebním půjčkám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda chce pomoci mladým lidem ke stavebním půjčkám. | foto: Lidové noviny

PRAHA Již brzy by mladí manželé či pár, který společně vychovává dítě, mohli získat peníze na vylepšení svého bydlení. Ministr pro místní rozvoj (MMR) Radko Martínek totiž chce na příštím zasedání kabinetu předložit návrh, aby mladí do šestatřiceti let mohli žádat o úvěr na rekonstrukci či modernizaci bytu či rodinného domku.

Peníze přitom bude půjčovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB).

Vedle takzvaných novomanželských půjček tak stát začne rozdávat další „dárky“. „Úvěr lze poskytnout do výše 150 tisíc korun a úročí se dvěma procenty ročně. Splatnost je deset let,“ uvedla mluvčí MMR Radka Burketová s tím, že půjčku je možné čerpat do dvou let ode dne uzavření smlouvy. Tomu, kdo bude mít o půjčku zájem, je možné ji poskytnout jen jednou, nikoliv opakovaně.

Odhad žadatelů za jeden rok - přes šest tisíc
Ministerstvo tvrdí, že pro státní rozpočet nebude mít návrh a jeho případné vyhlášení žádný přímý dopad. A to přesto, že MMR očekává 6,5 tisíce žádostí ročně.

Kdo může žádat o půjčky

* žadatel musí žít v manželství ve kterém aspoň jeden z manželů nedovrší v roce podání žádosti 36 let

* žadatel může být svobodný, když nedovrší třicet šest let a má ve výchově či pěstounské péči alespoň jedno nezletilé dítě

* žadatel musí být občan ČR, EU, anebo osoba s povolením k trvalému pobytu 
                                           pramen: MMR

„Počáteční čistý výdaj fondu v prvním roce představuje objem 975 milionů korun. Další roky se splácením jistiny i úroků suma snižuje,“ tvrdí Radka Burketová. Navíc dodává, že rozpočet fondu na letošní rok už s miliardou korun na tuto novou formu podpory mladých rodin počítá.

„Ano, v rozpočtu na letošní rok počítáme s miliardou korun, do příštích let zatím nevím. Bude záležet i na povolební situaci,“ sdělil LN šéf fondu bydlení Jan Wagner. Na klasické novomanželské půjčky má fond vyčleněno pro letošek 1,37 miliardy.

Návrh zřejmě ve vládě projde, neboť kromě sociálních demokratů jej podpoří zřejmě i ministři KDU-ČSL a unionisté. „To, co podporuje možnost pro mladé rodiny pořídit si či vylepšit bydlení, podporujeme,“ uvedl lidovecký poslanec a expert na bytovou politiku Tomáš Kvapil.

Podle něj by pouze navrhovaná částka úvěru mohla být vyšší, protože za sto padesát tisíc toho rodiny moc nepořídí. Vyjádření unionistických ministrů se nepodařilo sehnat.
O peníze by mladí manželé či lidé, kteří společně vychovávají dítě a je jim do 36 let, mohli začít žádat od prvního března letošního roku.

Kabinet nakonec neakceptoval námitku zmocněnce vlády pro lidská práva. Tomu se nelíbilo, že z možnosti získat půjčku osoby, které v manželství nežijí, anebo jej uzavřít nemohou.
Výhodou je, že byt či rodinný domek, na jehož modernizaci lidé o půjčku žádají, nemusí být v jejich vlastnictví. Může jít i o nájemní bydlení v družstevním domě. Jeden ze žadatelů pak musí být zakladatelem družstva.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Senát chce jiný zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ i s.r.o | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.