Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda podpoří chudé studenty

Studentka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka | foto: Lidové noviny

PRAHA Kabinet určil výši sociálních stipendií pro studenty vysokých škol z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobku životního minima. Uvedl to úřad vlády.

Podle návrhu ministerstva školství bude příspěvek činit 1600 korun, které bude student v tíživé sociální situaci pobírat deset měsíců v roce. Ze státního rozpočtu si to vyžádá zhruba 220 milionů korun ročně.

Stipendium by podle odhadů mělo pobírat zhruba 13 000 studentů. Vyplácet peníze mají vysoké školy, na kterých studují, což ale vzbudilo nevoli univerzit i studentů. Novinku přinesla novela vysokoškolského zákona, kterou loni na podzim schválil parlament a podepsal prezident.

Bude záležet na školách, kdy začnou stipendia vyplácet. Nejdříve musí změnit svůj stipendijní řád. První dávky by mohli vysokoškoláci dostávat na konci března či začátkem dubna. Nárok na stipendium mají studenti od prvního ledna.

Zástupcům škol se ale zajištění výplat stipendií nezamlouvá. „Na vysoké školy je delegována povinnost složitě organizovat výplatu těchto stipendií, která jsou vlastně sociální dávkou,“ řekl již dříve místopředseda České konference rektorů Václav Cejpek.

Konference chce racionálnější způsob - stipendia by mělo vyplácet ministerstvo práce a sociálních věcí nebo jím pověřená instituce po vzoru vyplácení jiných sociálních dávek.

Také předsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Klára Poláčková si myslí, že by stipendia měly rozdělovat úřady, které vyplácejí sociální dávky. Podávání žádosti o podporu přímo ve škole bude pro studenty podle ní i ponižující - student totiž musí přinést doklad, že patří do té nejnižší sociální skupiny.

Za diskriminující studentská komora označila věkové omezení vyplácení stipendia. Mají na ně nárok jen vysokoškoláci, kterým není více než 26 let.

Univerzity mají již nyní speciální fondy na podporu studentů, kteří vyjíždějí studovat do zahraničí. Těch jsou ročně řádově tisíce. Využívají k tomu například výměnné programy, stipendia nadací nebo se rozhodnou svoji zahraniční zkušenost financovat úplně z vlastních zdrojů.
, ,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.