Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda pokryje schodek rozpočtu dluhopisy

Poslanci neschválili zvýšení svých náhrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci neschválili zvýšení svých náhrad. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Paroubkův kabinet získá prostředky na úhradu schodku státního rozpočtu. Poslanecká sněmovna totiž včera schválila zákon o vydání státních dluhopisů za 65,2 miliardy korun. Dobu splatnosti naplánovali ministři na 55 let.

„Na jednu stranu je dobře, že vláda kryje dluhy dlouhodobými cennými papíry a nepoužívá státní pokladniční poukázky, které by byly mnohem větší zátěží,“ míní analytik ČSOB Petr Dufek. Na druhou stranu by ale bylo podle Dufka žádoucí, aby se dluhy v době rekordního růstu ekonomiky namísto růstu naopak smazávaly. V tom se shoduje většina ekonomů.
Kromě prostředků z dluhopisů však bude muset vláda najít ještě další zdroje. Rozpočet na letošní rok totiž počítá s deficitem ve výši 74,4 miliardy korun, což je o téměř jedenáct miliard korun více, než činí zdroje z dluhopisu. Na zbytek si proto ministři budou muset půjčit. Státní dluh by se tak měl ke konci tohoto roku podle odhadů zvýšit na 775,9 miliardy korun. To je o téměř 85 miliard více než na konci loňského roku.

Analytici: Česko se zadlužuje příliš rychle

„Kritická je především rychlost zadlužování. Od roku 2002 se tři roky po sobě zvedl státní dluh o zhruba sto miliard korun,“ poznamenal hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.
S raketově rostoucím dluhem se ale zvedají také jeho náklady, tedy úroky. Ty například v loňském roce činily 27, 6 miliardy korun a letošní rozpočet počítá na úhradu dluhu s částkou o deset miliard vyšší než loni.
Podle ministerstva financí se ale úhrada dluhu prodraží hlavně díky očekávání vyšších úrokových sazeb.

Ekonomové zároveň předpokládají, že dluh by měl i nadále růst. „Při současném tempu růstu produktu, inflaci, výnosech státních dluhopisů a primárním rozpočtovém saldu bude zadlužení dále stoupat,“ prohlásil Marek.
To, že vláda za současného stavu ekonomiky hospodaří se schodkem a nesnaží se ho více snižovat, kritizuje kromě ekonomů také opozice. Například podle Martina Kocourka z ODS je vláda naprosto neschopná využít současných výhod plynoucích z vynikající kondice tuzemské ekonomiky a zadlužení snížit.
„Kdyby byli odpovědní, tak se hospodařením mezi lety 2002 a 2006 dalo zcela bez problémů dospět k vyrovnanému rozpočtu,“ uvedl Kocourek.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Plynovod Nord Stream 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....