2. května 2013 19:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sporný zákon o potravinách: zvýší se pokuty i písmo na obalech

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila se změnami sporný návrh zákona o potravinách, v němž zpřesnila kompetence dozorových orgánů, řekl premiér Petr Nečas s tím, že zvítězil resortismus. Dozor nad stravováním s výjimkou zvěřiny zůstane ministerstvu zdravotnictví, změnou je také minimální velikost písma. Dále se zvýší pokuty za špatnou kvalitu potravin.

Ministr zemědělství Petr Bendl doplnil, že jeho resort se zaměří na kontrolu zvěřiny ve stravovacích zařízeních, což dosud spadalo pod ministerstvo zdravotnictví. O podobě novely zákona o potravinách se obě ministerstva přela.

Koaliční konflikt neměl význam

"Zvítězil resortismus a zájmy státních úředníků. Ne každý ministr dokáže zvládnout úředníky ministerstva, ti někdy zvládnou jeho. Nemělo ale význam jít do velkého koaličního konfliktu," uvedl Nečas. Kompetence nad dozorem veřejného stravování tak zůstane s výjimkou zvěřiny ministerstvu zdravotnictví. "S verzí přijatou dnes vládou ministerstvo zdravotnictví souhlasí," řekla ČTK bez dalších podrobností jeho mluvčí Viktorie Plívová.

Dozorové orgány

Dozorové úřady ministerstva zemědělství nyní kontrolují výrobu potravin a obchod s nimi. Kontrolu jídla v restauracích a občerstveních mají na starosti hygienici patřící pod ministerstvo zdravotnictví. Podle původního návrhu by se takřka veškerá kontrola potravin sjednotila pod dozorové úřady ministerstva zemědělství až na několik výjimek, jako jsou školní jídelny, nemocnice, věznice či lázeňské domy.

Novinkou bude tedy kontrola podávání zvěřiny Státní veterinární správou přímo ve stravovacích službách. "Jde o logické uzavření kontrolního řetězce v oblasti zvěřiny. Kontrolu budou provádět inspektoři s příslušným vzděláním, a zvýší se tím efektivita dozoru, protože nebude nutné složitě předávat kontrolní zjištění mezi dozorovými orgány," dodal Bendl.

Vláda se také dohodla na záměru sloučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy do jedné dozorové instituce, což podle Nečase zjednoduší proces kontroly kvality potravin. Vláda uložila Bendlovi, aby připravil novelu zákona, která oba orgány sjednotí. "Už v tomto zákoně ale odstraňujeme některé významné duplicity, které v systému byly," dodal Bendl.

Šizení potravin ze strany výrobců i prodejců

"Cílem zákona o potravinách je ochrana zdraví spotřebitelů a zajištění jejich informovanosti," uvedl Bendl. Zákon, který má být platný k 1. lednu 2014, v návaznosti na evropský předpis zavádí povinnost značení potravin o velikosti písma alespoň 1,2 mm a zajištění čitelnosti, například formou kontrastu tisku a pozadí.

Předseda vlády Petr Nečas.

Pokud prodejce například tuto podmínku nedodrží, hrozí mu nově sankce až deset milionů korun. Ta byla zvýšena z původních tří milionů a může být udělena také za nedodržení požadavků na jakost, hygienu, podmínky uchování a označování.

"Změnou zákona reagujeme na šizení potravin ze strany výrobců i prodejců. V dnešní době není možné, aby ten, kdo se nechová férově vůči zákazníkům, zůstal nepostižen. A právě hranice tří milionů pro některé obchodníky nebyla dostatečnou hrozbou. Navíc pokud někdo používá záměrně nečitelný text obsahu potravin, považuji to za velký prohřešek," upozornil Bendl.

Požadavky na označování potravin, které vyplývají z evropského předpisu o označování, mají platit k 13. prosinci 2014.

Lidovky.cz, ČTK