Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda přidá na důchody 10 miliard korun

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Kabinet Mirka Topolánka dnes rozhodl, že na vyplácení důchodů vyčlení k 257 miliardám dalších deset. Podle ministra práce a sociálních věcí menšinové vlády ODS Petra Nečase bylo ke konci srpna vyčerpáno více než 69 procent částky určené na vyplácení penzí pro letošní rok, což znamená, že by peníze na konci roku scházely.

Na tiskové konferenci po zasedání vlády Petr Nečas uvedl, že za první pololetí letošního roku přibylo 32.000 penzistů, což je prudký nárůst. Původně vláda na důchody chtěla vyčlenit 257miliard.

Kvůli zvyšujícímu se počtu důchodců by nemohly být penze vypláceny na posledních čtrnáct dnů prosince. Vinu za vzniklou situaci podle premiéra Topolánka nese minulá vláda šéfa
sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Podle Nečase schodek v částce vyčleněné na důchody znamená, že je třeba změnit důchodový systém. 

 Ke konci července odvádělo důchodové pojištění zhruba 4,87 milionu osob a starobní penze pobíralo 1,99 milionu lidí. Před pěti lety pojistné hradilo 4,79 milionu plátců, důchod dostávalo 1,92 seniorů.

Podle náměstka ústředního ředitele ČSSZ Luboše Vaňka, který je pověřen řízením správy, má vliv na příjmy z odvodů na důchodové pojištění sazba pojistného, zaměstnanost i růst průměrné mzdy. Na výši výdajů se podepisuje zvyšování penzí, výše důchodového věku či délka doby, po jakou si lidé důchodové pojištění hradí. Roli hraje samozřejmě i to, kolik ročně přibude nových důchodců a plátců.

Na jeden starobní důchod přispívalo koncem července 2,45 lidí, před pěti lety jich bylo 2,44. Důchody starobní, invalidní a pozůstalostní vyplácela správa 2,68 milionu osob. Průměrný starobní důchod mužů činil koncem března 9104 korun a žen 7388 korun. Ženy totiž obvykle vydělávaly méně než muži, na důchod tedy odváděly méně. Penzi menší než 3000 korun pobíralo ke konci prvního čtvrtletí 9707 osob.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.