19. března 2007 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda prodá část ČEZ

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Eva KomárkováLidové noviny

PRAHA Vláda odsouhlasila sedmiprocentní prodej akcií společnosti ČEZ, výnos by měl snížit státní deficit až o 36 miliard korun. Odborníci však varují, že stát tak ztratí rozhodující vliv ve společnosti. Ministr financí Miroslav Kalousek upozornění odmítá.

Vláda chce peníze z prodeje použít na opravy a stavby silnic. Nyní stát vlastní 67,6 procenta akcií, podle expertů sedmiprocentním prodejem ztratí rozhodující vliv. Úředníci z ministerstva financí podle Lidových novin varují, že stát ztratí důležitá rozhodovací práva spojená s dvoutřetinovou většinou hlasů. Stát by tak už nemohl jako dosud sám rozhodovat o zásadních změnách ve firmě, jako je například změna stanov, zvýšení či snížení základního kapitálu, ale i o tom, kolik může čerpat dividend. Ministr financí Miroslav Kalousek varování odmítá.

Účastníci kapitálového trhu rozhodnutí vlády celkem očekávali. "Myslím si, že není úplně optimální takto lepit rozpočet, ale pro stát není dlouhodobě nutné mít v ČEZ více než 51 procent," reagoval například analytik firmy Cyrrus Jan Procházka. "Nikdo ze členů vlády nehlasoval proti prodeji státního podílu. Hlasování se však zdrželi ministři za Stranu zelených," uvedl premiér Mirek Topolánek s tím, že to považuje za upevnění koaličních vztahů. Vláda dnes jednala o prodeji státního podílu několik hodin. Jednání se protáhlo kvůli postoji Strany zelených. Těm se nelíbila uspěchanost vlády v této otázce a rozhodnutí chtěli ještě odložit. "Ze všech možných variant jsme vybrali prodej na kapitálovém trhu, protože je to nejtransparentnější způsob prodeje," uvedl k prodeji Kalousek.

Časový harmonogram ani jméno právnické společnosti, která zorganizuje prodej sedmi procent akcií ČEZ, Kalousek neuvedl. Akcie státu si na burze chce koupit sám ČEZ. Ten má stále přebytek kapitálu a investoři firmu za neefektivní zacházení s penězi kritizují. "Naše kapitálová struktura není optimální a jednou z možností, jak ji upravit, je nákup vlastních akcií. Půjdeme tomu přes burzu naproti a budeme mít zájem o celý balík," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Případný nákup by musela schválit valná hromada ČEZ, konat by se měla 23. dubna.

Peníze na financování už schválených dopravních staveb lze podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky získat ze státního rozpočtu, a to navýšením jeho deficitu. V tomto smyslu by podle něj ČSSD ve Sněmovně navýšení schodku státního rozpočtu podpořila. Prodej části akcií společnosti ČEZ souvisí se snahou vlády získat peníze, které sněmovna nezapočítala do rozpočtu při jeho schvalování. Sněmovna odsouhlasila pro letošní rok rozpočet se schodkem 91,3 miliardy Kč, která ovšem nezahrnuje peníze pro fond dopravy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz