23. února 2011 13:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda schválila nové výpočty penzí, od října budou většinou nižší

Důchodkyně - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodkyně - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda schválila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od října. Většina z nich bude mít nižší výměr než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní. Takzvanou malou důchodovou reformou kabinet reaguje na nález Ústavního soudu.

Ten loni konstatoval, že se kvůli nízkým důchodům u lidí s vysokými příjmy musí změnit způsob jejich výpočtu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek sdělil, že dokument reflektuje změny dohodnuté minulý čtvrtek se sociálními partnery.

Podle úterního Drábkova vyjádření půjde zhruba sedmdesát procent lidí po 30. září do penze s nižším důchodem než za současných podmínek. Dvaceti procentům lidí s nejvyššími příjmy penze vzroste. Propad by podle Drábka měla vyrovnat valorizace, takže penze by fakticky klesnout neměly.

Novela také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Valorizace by měla probíhat automaticky

Norma mění i další podmínky důchodového systému včetně pravidel valorizace, která má napříště probíhat automaticky, tedy vláda nebude moct ovlivňovat její parametry.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Zvýšení důchodů bude napříště možné pokud růst cen, tedy inflace a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Snížení penzí bude postupné

Vyměřované penze se budou podle úterních Drábkových slov snižovat postupně, v průběhu pěti let. Lidé, kterým bude důchod přiznán po konci tohoto období, jej budou mít nižší než v současnosti o jedno až tři procenta.

U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u dvaceti procent lidí s nejvyššími příjmy se vyměřované penze zvýší. Podle materiálů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí by to mělo být v průměru o dvě procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!