5. února 2007 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda schválila novou definici sociálního bydlení

Byty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Vláda schválila novou definici sociálního bydení, do nižší sazby DPH budou spadat byty do 120 metrů čtverečních a domy do 350 metrů čtverečních. Nová definice je kompromisem mezi původní variantou vlády sociální demokracie a návrhem ministerstva financí pod vedením bývalého ministra Vlastimila Tlustého (ODS).

Vláda schválila novou definici sociálního bydlení, kterou navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Vláda dnes schválila základní parametry definice sociálního bydlení. V Evropské unii je možné vyjednat trvalou výjimku, tzn. že na byty a domy spadající do kategorie sociálního bydlení bude možné trvale uplatňovat sníženou sazbu DPH," popsal Kalousek na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Kabinet premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) loni v únoru schválil návrh, aby do této kategorie spadaly byty do 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních. Tlustý naopak navrhoval, aby do sociálního bydlení byly zahrnuty všechny nově postavené byty a domy.

Cílem nové definice sociálního bydlení je, aby výstavba bytů v ČR poté nezdražila. Po
roce 2007 se podle pravidel EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent. Na opravy bydlení platí nižší sazba až do roku 2010.

Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!