9. března 2016 21:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda schválila půjčky na bydlení mladých rodin. Pujčit si můžou až 600 tisíc

Rodina. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda ve středu schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Půjčky od 50 000 do 600 000 korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

V letošním roce počítá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová s celkovým výdajem 100 milionů korun. Program bude vyhlášen nařízením vlády, to znamená, že nepodléhá schválování zákonodárců. Úvěr od SFRB by měl být poskytnut na stavbu nebo koupi bytu či rodinného domu.

Výše úvěru je maximálně 600 000 korun, nejvýše polovina skutečných nákladů na stavbu. Úroková sazba se váže na základní referenční sazbu EU vztahující se k veřejné podpoře. Ta se nyní pohybuje na úrovni 0,46 procenta. Minimálně by se k ní přičítal jeden procentní bod, maximálně dva body. Fixovaná by měla být na pět let. Maximální dobu splácení 15 let by ministerstvo pro místní rozvoj bylo ochotno v nevyhnutelných případech prodloužit na 21 let. Úvěr může žadatel kdykoliv předčasně splatit bez sankcí.

„V případě překročení každoročního rozpočtu SFRB bude umožněno neuspokojené žádosti z jednoho roku převádět do následujících let,“ uvedlo v návrhu MMR. Jednou z podmínek pro poskytnutí úvěru je stavba nebo pořízení nemovitosti mimo záplavové území. Po dobu splácení úvěru také nesmí příjemce převést právo na jinou osobu.

Před dvěma týdny vláda jednání o návrhu přerušila. Šlechtová tehdy uvedla, že ministři sociální demokracie návrh nepodpořili a žádali, aby se zvýšila věková struktura.

ČTK