Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda schválila změny v zařazení do platových tříd

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda dnes schválila změny v zařazení do platových tříd. Tisícům lidí se tak mohou od října změnit platy. Vyplývá to z údajů zveřejněných na portálu vlády. Podle premiéra Jana Fischera, který o schválení materiálu informoval po zasedání vlády, je schválený materiál završením tříleté práce.

Například u sanitářů se rozšíří platové třídy o jednu, ze druhé až čtvrté na druhou až pátou. Podobně u zdravotnických záchranářů zmizí u rozmezí platových tříd to nejnižší. Místo osmé až jedenácté budou brát plat podle mzdových tarifů v deváté až jedenácté.

To však nejsou jediné profese, kterých se schválené nařízení dotkne. Třeba lidé ucházející se na úřadech nebo ve veřejných institucích o pozici finančního referenta budou muset počítat s tím, že jim bude nabídnut platový tarif v rozmezí sedmé až dvanácté třídy místo současných osmé až dvanácté.

Nově se také v katalogu prací ve veřejných službách a správě objeví pracovní místa kaplanů a vychovatelů ve vězeňské službě. Zmizí naopak pracovníci pro vzdělávání a certifikaci v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Navržené změny reagují na odlišný způsob provádění některých prací, odůvodnila změny Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které nový katalog připravilo. "Navržené změny rovněž souvisejí se zvyšováním kvalifikační náročnosti prací, například u zdravotnických pracovníků," dodala.

Z katalogu prací se podle navržených změn také vyčlení ta část, kterou se stanovilo zařazení prací vykonávaných vojáky z povolání. Změny reagují na odlišný způsob provádění některých prací. Například jde o elektronizaci veřejné správy, zvyšování kvalifikační náročnosti prací a podobně.

Nepočítá se přitom s potřebou dodatečného navýšení prostředků na platy; případné úpravy zařazení do platových tříd se budou realizovat v rámci prostředků na platy, které už byly na tento rok přislíbeny.

Zařazení prací do platových tříd, u kterých nedošlo ke změně podmínek jejich výkonu, se ani v jednom z katalogů proti původnímu stavu nemění.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...