Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda válčí s nezaměstnaností

Jiří Paroubek tvrdí, že se mu podaří nezaměstnanost snížit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek tvrdí, že se mu podaří nezaměstnanost snížit. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Experti se obávají, že vládní projekt začnou příjemci státních peněz zneužívat. Premiérův poradce tvrdí, že čerpání peněz bude pod kontrolou.

Boj s nezaměstnaností hodlá Paroubkova vláda před letošními volbami ještě zesílit. Posledním návrhem jsou zkrácené úvazky, které mají přinést 500 až 600 nových míst. Podle ekonomů a opozice ale u nových projektů hrozí, že dojde ke zneužití peněz ze státní kasy. „Najde se část lidí, která ty peníze zneužije,“ zdůrazňuje poslankyně ODS a stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová. Zneužití se částečně obává i ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Čerpání peněz má však podle vlády být pod kontrolou. „Máme kontrolní mechanismy, které dává zákon o zaměstnanosti,“ říká premiérův poradce Petr Petržílek. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové se však kontrola v rámci pilotních projektů dolaďuje. U současných příspěvků od úřadu práce musí člověk podle Beránkové prokázat svůj nárok.


Pilotní projekty mají být spuštěny během prvního pololetí. Mají poskytnout peníze lidem, kteří jsou aktivní. Zaměstnanci, kteří si dobrovolně zkrátí úvazek na polovinu a budou dále pracovat buď v neziskové organizaci, zemědělství nebo se vzdělávat, dostanou od státu příspěvek nejméně 2210 korun.

Jednotlivé projekty jsou rozděleny podle regionů. V Ústeckém kraji je cílem tohoto programu motivovat nezaměstnané k dalšímu vzdělávání. V nejpostiženějším kraji nezaměstnaností uchazeči o zaměstnání dostanou šanci studovat. Podle Petržílka přitom budou studenti z řad nezaměstnaných dostávat stejnou sumu peněz, jakou dostávali, když byli vedeni na úřadu práce. Budou ovšem vyřazeni ze statistik o nezaměstnanosti. Kdo si zkrátí úvazek a začne se vzdělávat, dostane měsíční příspěvek 2210 korun.

Programy se zatím týkají Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. V Karlovarském je projekt zaměřen na drobné zemědělce a chovatele. Zemědělec se zkráceným úvazkem dostane zmíněný příspěvek. Pokud bude pracovat v zemědělství na plný úvazek, dostane od státu dvojnásobek této částky. Svou produkci budou moci prodávat přímo spotřebitelům. Právě na kontrolách těchto příjemců státních peněz se bude podle Petržílka podílet ministerstvo zemědělství, které má evidenci pozemků podle způsobu jejich užívání. „Není problém, aby ministerstvo kontrolovalo, zda jsou spravovány tak, jak ukládá zákon,“ dodává Petržílek. Rozsáhlé kontroly nicméně nebudou zadarmo, což se může odrazit na úspěšnosti projektů. „Když vezmu v potaz administrativu spojenou s tímto opatřením, tak náklady převáží pozitivní dopady na trh práce,“ domnívá se Sobíšek.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...