Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda válčí s nezaměstnaností

Jiří Paroubek tvrdí, že se mu podaří nezaměstnanost snížit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek tvrdí, že se mu podaří nezaměstnanost snížit. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Experti se obávají, že vládní projekt začnou příjemci státních peněz zneužívat. Premiérův poradce tvrdí, že čerpání peněz bude pod kontrolou.

Boj s nezaměstnaností hodlá Paroubkova vláda před letošními volbami ještě zesílit. Posledním návrhem jsou zkrácené úvazky, které mají přinést 500 až 600 nových míst. Podle ekonomů a opozice ale u nových projektů hrozí, že dojde ke zneužití peněz ze státní kasy. „Najde se část lidí, která ty peníze zneužije,“ zdůrazňuje poslankyně ODS a stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová. Zneužití se částečně obává i ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Čerpání peněz má však podle vlády být pod kontrolou. „Máme kontrolní mechanismy, které dává zákon o zaměstnanosti,“ říká premiérův poradce Petr Petržílek. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové se však kontrola v rámci pilotních projektů dolaďuje. U současných příspěvků od úřadu práce musí člověk podle Beránkové prokázat svůj nárok.


Pilotní projekty mají být spuštěny během prvního pololetí. Mají poskytnout peníze lidem, kteří jsou aktivní. Zaměstnanci, kteří si dobrovolně zkrátí úvazek na polovinu a budou dále pracovat buď v neziskové organizaci, zemědělství nebo se vzdělávat, dostanou od státu příspěvek nejméně 2210 korun.

Jednotlivé projekty jsou rozděleny podle regionů. V Ústeckém kraji je cílem tohoto programu motivovat nezaměstnané k dalšímu vzdělávání. V nejpostiženějším kraji nezaměstnaností uchazeči o zaměstnání dostanou šanci studovat. Podle Petržílka přitom budou studenti z řad nezaměstnaných dostávat stejnou sumu peněz, jakou dostávali, když byli vedeni na úřadu práce. Budou ovšem vyřazeni ze statistik o nezaměstnanosti. Kdo si zkrátí úvazek a začne se vzdělávat, dostane měsíční příspěvek 2210 korun.

Programy se zatím týkají Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. V Karlovarském je projekt zaměřen na drobné zemědělce a chovatele. Zemědělec se zkráceným úvazkem dostane zmíněný příspěvek. Pokud bude pracovat v zemědělství na plný úvazek, dostane od státu dvojnásobek této částky. Svou produkci budou moci prodávat přímo spotřebitelům. Právě na kontrolách těchto příjemců státních peněz se bude podle Petržílka podílet ministerstvo zemědělství, které má evidenci pozemků podle způsobu jejich užívání. „Není problém, aby ministerstvo kontrolovalo, zda jsou spravovány tak, jak ukládá zákon,“ dodává Petržílek. Rozsáhlé kontroly nicméně nebudou zadarmo, což se může odrazit na úspěšnosti projektů. „Když vezmu v potaz administrativu spojenou s tímto opatřením, tak náklady převáží pozitivní dopady na trh práce,“ domnívá se Sobíšek.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Uzemněné Boeingy 737 MAX (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?