15. srpna 2007 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda vyhoví požadavku EU, zdraží cigarety

Cigarety opět podraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety opět podraží. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Kuřáci si budou muset od nového roku sáhnout hlouběji do kapsy. Cigarety mají totiž zdražit víc, než se dosud počítalo. Podle tabákových výrobců to může být zhruba o sedm korun na krabičku místo původních čtyř. Důvodem je poslední úprava spotřební daně v balíku reforem, které projednává Poslanecká sněmovna.

V porovnání s původní vládní předlohou mají v příštím roce kuřáci odvést státu o 2,2 miliardy korun víc.

Zatímco původní návrh počítal s pevnou sazbou daně 96 haléřů na cigaretu, procentní sazbou 28 procent z ceny a minimální daní 1,8 koruny na kus, podle nynější verze se má pevná sazba zvýšit na 1,03 korun a minimální daň na 1,92 koruny.

Česko musí daň zvýšit proto, aby k 1. lednu 2008 splnilo závazek vůči EU, že cigarety zatíží minimálně 64 eury (asi 1790 korun) na 1000 kusů u nejprodávanější cenové kategorie. Podle odůvodnění nynějšího návrhu se ale zřejmě v tuzemsku letos stanou nejprodávanější cenovou kategorií levné cigarety místo středně drahých. Při původním vládní verzi by pak prý Česko minimální daň požadovanou EU nesplnilo.

Nynější návrh také zvyšuje zdanění tabáku ke kouření a ostatního tabáku na 1280 korun za kilogram proti původním 1200 korun. V současnosti je sazba 905 korun.
 
Odborníci se obávají nelegální výroby cigaret
"Jsem z toho velmi překvapený," řekl  k poslední úpravě sazeb spotřební daně jednatel Imperial Tobacco ČR Kamil Provazník. Původně navržená minimální sazba 1,8 koruny na cigaretu podle něj odpovídala dani požadované EU. Sazba 1,92 koruny může v závislosti na kurzu představovat asi 68 euro - tedy víc, než chce Brusel.

Očekávaný zvýšený příjem státu je podle něj velmi diskutabilní, protože po skokovém zdražování se dá čekat nárůst pašování a nelegální výroby. Poslední zvýšení daně letos v březnu odpovídalo zdražení krabičky cigaret o sedm až devět korun. Na trhu se přitom úprava daně projevuje s odstupem vzhledem k předzásobení výrobců.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz