27. prosince 2007 21:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda zrušila mýtné na silnicích první třídy

Kapsch postaví mýtné brány. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapsch postaví mýtné brány. | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Jen na pouhých dvou stech kilometech silnic první třídy z původně plánovaných 1200 se bude platit v Česku mýtné. Ministerstvo dopravy dodatkem ke smlouvě s firmou Kapsch, která má systém mýtného na českých dálnicích na starosti, povinnost platit zrušila. Podle dodatku vystaví Kapsch mýtný systém na všech dálnicích, jejichž stavba započne nejpozději v roce 2017.

Původní cena zakázky, 22 miliard korun za výstavbu a desetiletý provoz, se podpisem dodatku nemění.

Mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Podle původní smlouvy k nim mělo do poloviny roku 2007 přibýt dalších 1200 kilometrů silnic první třídy. To se však kvůli problémům s výstavbou mýtných bran nestihlo a ministerstvo nakonec od této varianty ustoupilo.

Na necelých 200 kilometrech silnic první třídy začnou kamiony platit od ledna. Systém je na těchto silnicích v podstatě hotov. Kapsch ho začal stavět v předstihu před uzavřením dodatku. Většina nově zpoplatněných úseků silnic první třídy vede v místech, kde se do budoucna počítá s otevřením dálnice.

Mýtné se bude vybírat také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou od dálnic k velkým městům. Průměrná sazba bude 1,9 koruny na kilometr, na dálnicích je dvojnásobná.

Česká dálniční síť by měla být podle plánů ministerstva dokončena mezi lety 2013 a 2015. Její současná délka 1000 kilometrů se má do té doby zdvojnásobit. Mikrovlnný systém s ocelovými branami od firmy Kapsch tak bude stát na všech dálnicích v České republice. Změnu mýtné smlouvy schválila v srpnu vláda.

Dnes podepsaný dodatek je již třetí v pořadí. První, uzavřený za ministra Milana Šimonovského, umožnil Kapschi rozdělit výstavbu na dvě etapy, dálnice a silnice první třídy, a navíc firmě přiznal některé další platby za úspěšné a včasné spuštění systému. Nový ministr Aleš Řebíček jej po nástupu do funkce označil za nevýhodný pro stát a dohodl s firmou dodatek druhý, který ustanovení prvního dodatku mírnil ve prospěch státu.

Mýtné od letošního ledna platí pouze kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Celkem jich je 246.000; podle odhadů zaplatí letos celkem 5,7 miliardy korun. Z toho stát musí Kapschi zaplatit téměř dvě miliardy za služby a jako první splátku systému. Od ledna 2009 se povinnost platit mýtné rozšíří i na malé náklaďáky od 3,5 tuny.

Ve hře je i rozšíření systému na silnice prvních a nižších tříd. Pokud analýzy ministerstva ukážou, že by se takový systém vyplatil, vypíše úřad na zhotovitele nový tendr. Šlo by však o čistě satelitní systém, který by se obešel bez bran a platby by hlídala družice.

čtk

Najdete na Lidovky.cz