29. ledna 2008 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda zvažuje stažení žaloby

BRUSEL V české vládě vzniká plán, jak získat od Evropské komise vyšší příděl emisních povolenek. Českým podnikům by ho mělo zajistit stažení žaloby, kterou na komisi podala Topolánkova vláda. Kabinet komisi žaluje právě kvůli povolenkám. Brusel totiž seškrtal původní český záměr do roku 2012 o bezmála 15 %.

Praha však nyní naznačuje, že je ochotna ustoupit. „Nevylučuju, že žalobu stáhneme, pokud dojde ke korekci rozhodnutí komise,“ řekl LN vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Vláda žádala Brusel o roční limit ve výši 102 milionů tun CO2, dostala ale jen 86,8 milionu. Vondra odmítl upřesnit, co konkrétně se myslí korekcí; řekl však, že „v každém případě musí jít o navýšení povolenek nad přidělený limit. Je jasné, že konečné číslo se bude blížit spíš té hranici 86,8 milionu tun než 102. Jsme realisti.“

 Změna doposud nezlomného postoje české vlády má zjevně dva důvody. Před dvěma týdny stáhlo podobnou žalobu na komisi Slovensko. A dostalo vyšší počet povolenek. Svou roli hraje i návrh nové „zelené“ politiky unie z minulého týdne, který pro Česko vůbec nevyznívá špatně.

„Tentokrát to bylo velmi férové a my jsme připraveni ukázat flexibilitu vůči původní neférovosti,“ řekl Vondra v narážce na snížení stropu u CO2.  Brusel reaguje na možnou českou vstřícnost chladně. Mluvčí komisaře pro životní prostředí, pod nějž povolenky spadají, prohlásila, že nebude věc komentovat. „My neděláme politiku, pracujeme s fakty. A ta se nezměnila,“ dodala pouze Barbara Helfferichová.

 Vysoce postavený euroúředník, který spolurozhodoval o emisních plánech pro členské státy, pod příslibem anonymity řekl, že „jakékoli navýšení povolenek CO2 pro Českou republiku je vyloučeno“. „Soud nás neobtěžuje; věříme, že máme pravdu,“ sdělil.

 Slovenský a český případ jsou podle něj nesrovnatelné. „Slovensko nám do stanovené uzávěrky poslalo dodatečné informace, fakta, která nás přiměla ke změně. Česko nic takového neudělalo.“ Slovensko postavilo protest proti seškrtání ročního přídělu emisí na tom, že komise nevzala v potaz, že letos dojde k vypnutí dvou bloků jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Země proto bude muset čerpat víc energie z tepelných elektráren, které produkují víc zplodin.

Říman: Na žalobě trvám
Podle české vlády pracovala komise při stanovování limitů se špatnými vstupními údaji, například nižším růstem hrubého domácího produktu. Podle komise je na námitky pozdě, přijímala je do konce roku 2006. Z Česka však dorazily před několika týdny. „Nebráníme se žádné diskusi; obchodovat ale nebudeme,“ dodal citovaný euroúředník. Stejně pevně se drží své pozice ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Na rozdíl od Vondry jeho úřad o stažení žaloby na komisi nepřemýšlí, byť by to v konečném důsledku mohlo přinést víc emisních povolenek pro zdejší firmy. „Neuvažujeme o tom a ani nevedeme v této věci žádná jednání,“ řekl mluvčí Římanova ministerstva Tomáš Bartovský.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?