Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda zvýšila důchody, od ledna o 500 korun

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

Praha Penzisté budou od ledna v průměru pobírat 8690 korun, tedy o 500 korun více než teď. Rozhodla o tom dnes vláda. Navýšení důchodů státní kasu přijde na necelých 17 miliard korun.

Návrh na zvýšení penzí předložil vládě ministr práce Petr Nečas (ODS). Stejné zvýšení starobních, invalidních a pozůstalostních penzí navrhoval i jeho předchůdce Zdeněk Škromach (ČSSD).

Starobní penze se skládá ze základní výměry, která je pro všechny stejná. Od ledna by se podle návrhu měla zvýšit o 100 korun na 1570 korun. Druhou část důchodu tvoří výměra procentní. Vypočítává se z příjmu člověka. Lidem, kteří odešli do penze do konce roku 1995, by se měla zvednout o 6,6 procenta. Novodůchodcům, kteří šli do důchodu po 31. prosinci 1995, by podle návrhu mohla vzrůst o 5,6 procenta. Různé přidávání má přispět k setření rozdílů mezi novodůchodci a starodůchodci, jejichž penze jsou menší. Od příštího roku by se měly lišit o 278 korun.

Nyní průměrný důchod činí asi 40,9 procenta průměrné mzdy. Od ledna by to mělo být 41,2 procenta. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu by v příštím roce měla dosáhnout 109,1 procenta reálné hodnoty starobního důchodu z roku 1989. Letos se rovná asi 106 procentům. Letos v lednu se důchody zvedly o 4,9 procenta, tedy v průměru zhruba o 380 korun.

Vláda dnes rozhodla také o zvýšení příplatků k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich. Podle Beránkové by se měly v lednu zvednout o 6,1 procenta.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.