23. listopadu 2007 18:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vlaky nebudou čekat na zpožděné přípoje

Od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní, budou vlaky čekat na zpožděné přípoje maximálně pět minut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní, budou vlaky čekat na zpožděné přípoje maximálně pět minut. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA České dráhy ve snaze zamezit zpožďování vlaků chystají novinku. Ta však nepotěší některé cestující. S novým jízdním řádem, který začne platit od 9. prosince, budou vlaky čekat na zpožděné přípoje maximálně pět minut. Informoval o tom dnes server TÝDEN.cz.

"Vlaky s označením Expres, Rychlík, Spěšný a Osobní čekají na zpožděné přípoje nově pět minut, poté odjíždejí," uvedl pro Týden mluvčí Českých drah Radek Joklík. Vlaky kategorie SC, EuroCity, InterCity a EN čekají na zpožděné přípoje pouze do doby svého pravidelného odjezdu, dodal.

Týden napsal, že novinka většinu cestujících příliš nepotěší, protože zpoždění vlaků bývá i několikanásobně větší. Nejvíce postižení budou cestující, kteří jezdí vlakem ráno do práce. Pokud bude mít jejich spoj větší než pětiminutové zpoždění, přípoj jim ujede, upozornil server.

Vlaky budou čekat na opožděné přípoje pouze v případě, pokud přestupujících bude velké množství. "O překročení pětiminutové čekací doby bude moci rozhodnout dispečer osobní přepravy v případě, že mu vlaková četa zpožděného spoje nahlásí vyšší frekvenci přestupujících cestujících," uvedl Joklík. Poslední noční vlaky pak budou na zpožděné spoje čekat vždy. Čekací doba se v těchto případech bude řídit aktuální situací, ale může být i desítky minut, dodal.

Ministerstvo dopravy sdělilo, že se změnou nemá nic společného. "Je plně na straně dopravce, aby vyvážil čekací doby tak, aby případné zpoždění lavinovitě nenarůstalo a nezavinilo tak postižení neúměrně velkého počtu cestujících a rozvrácení jízdního řádu v celém regionu," řekl Jan Ciesler z tiskového oddělení ministerstva.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz