Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku: Vlastníci ČEZ si nadělí rekordní dividendu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 55
  • Poslední: 24.4.2007 15:47
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
24.4.2007 15:47

Jindra

Socíkem zamořeným mozkům nevysvětlíte proč je elektrika drahá. Protože evropští Zelení zarazili výstavbu nových zdrojů - tepelných a jaderných elektráren a nechlai vyházet prachy za nesmysly v podobě větráků na kopcích, které jsou zcela na ho/vno a pak  je tak vysoká poptávka, že si energetické podniky mohou říci co chtějí. Prvním krokem je vykopat Bursíky a podobné de/bily od moci a pak začít stavět a normálně myslet.   

23.4.2007 16:56

zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Kdo ma monopol, ten zdrazuje (a obcas da nejake drobne na charitu). To je ekonomicka zakonitost. Aby se toto nestavalo, tak staty vymyslely ruzne antimoniopolni urdy, ktere maji vzniku monopolu zabranit. Jenze v pripade CEZu je majoritnim vlasnikem stat, takze doslo ke stredtu zajmu. Kdy by si stat mel sam sobe prikazat aby si omezil zisky. Coz nenastane (pripadne soudy a zakony kontroluje take stat).

Takze bych timto chtel pozadat ekonomy, aby cast cenu za elektrickou energii pocitali mezi ostatni dane (napr. pri vypoctu celkove danove quoty, vynosy z dani a pod.) aby v tom byl poradek, nedochazel k nejakym zreslenim a veci se nazyvaji pravymi jmeny.

23.4.2007 17:00

Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Kolikrát bude ještě potřeba zopakovat, že ČEZ nemá monopol na výrobu elektřiny a neurčuje velkoobchodní ceny sám. Ty určuje trh - liberalizovaný evropský trh s elektřinou na kterém patří ČEZ k menším hráčům.

Co se týká cen pro domácnosti, tak se nezdá, že by třeba E.ON dokázal nakoupit a distribuovat domácnostem elektřinu levněji než ten ČEZ.

23.4.2007 17:15

Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Milonkrát - a stačit to nebude.

23.4.2007 17:19

Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Pokud nekomu kopiruje rust cen rust zisku, tak pouze zdrazuje.

K Evropskemu trhu. Kdysi jsme s kamarady byli nekde v Bulharsku a cekali na dlouho na vlak (90. leta). Byla nas vetsi skupina. Kupni sila studaku z Prahy byla v te oblasti znacna. Kupovali jsme si hodne melouny. Tamni trh s melouny jsme behem par hodin uspesne rozvratili (cena vzrostla asi na dvojnasobek). Coz o to. Nam to nevadilo (furt mnohem levnejsi nez v Praze), melounar si asi vydelal, akorat kdyby si chtel koupit melouny nekdo mistni, tak by mel asi docela problem.

Problem s CEZe je vtom, ze bez jeho "melounu" se lide neobejdou a hlavne odberatele schopni hrave preplatit "mistanky" (kterym se odbagrovava krajina, museji cumet na Temelin, kouri jim zde kominy) neodjedou za par hodin vlakem.

Zkur**na EU udelala volny trh s energiemi, ale jaksi zapomela na volny pohyb pracovni sily a sluzeb.

23.4.2007 17:53

Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Neboli už chápete, že ČEZ monopol nemá a cena elektřiny je tržní?

23.4.2007 18:37

Re: Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Trzni cenou rozumim to, ze ti co nabizeji jsou nuceni stlacit diky konkurenci cenu na vyrobni naklady plus nejaky primereny zisk. Coz v pripade CEZu neni.

To zde nastat nemuze, protoze vystavba novych elektraren vyzaduje vysoke investice (odhledneme od politicko-legislativniho opruzu). Na investice je treba uvery. Ale to CEZ delat nemusel, protoze elektrany vyfasoval po komunistech (ani Temelin nestavel na zelene louce), cimz je vuci potencionalnim konkurentum ve vyhode (to se to vyrabi na ucetne odepsanych vyrobnich zarizenich).

Cena CEZu je asi tak trzni, jako jsou realne davne sliby, ze obyvatele obci u Temelina dostanou slevu na elektriku (a pak s vymluvou ze elektriku dodavaji distribucni spolecnosti a ty nic neslibily nikdo zadnou slevu nedostal).

23.4.2007 18:45

Re: Re: Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

A kdo by asi tak mohl tu slevu poskytnout? ČEZ nedodává do Temelína nebo Týna. Dodává E.ON. E.ON nakoupí kde se mu to vyplatí - a proč by měl nějak vypomáhat konkurenci?

ČEZ by mohl - a v zájmu dobrých vztahů, jež bude potřebovat pro stavbu dalších bloků i meziskladu i měl - poskytovat obcím nějaký příjem. Těžko ale levnou elektřinu.

Pokud vám vadí, že elektrárny už nepatří všemulidu, pak se obraťte na hlavního odlidátora - sedí na Hradě a má největší důvěru z českých politiků. Ovšem s tržností ceny to más polečného pramálo. Kdybyste si aspoň přečetl co jste napsal, tak byste to tam našel. Akorát nepoznal, což je ve vlastním textu na povážernou...

Trh nesnižuje cenu. Trh jenom vyrovnává pomocí ceny nabídku s poptávkou. Je vysoká poptávka? Nabídka nestačí? Tak cena roste, až někdo zjistí, že až tak moc kupovat nemusí. Nebo někdo spočítá, že už se mu vyplatí postavit elektrárnu, protože cena  mu vrátí náklady v rozumném čase. Což pořád ještě neplatí. V ČR. V RS (BaH) asi ano...

24.4.2007 15:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Kdyz CEZ nechce poskytovat obyvatelum (obcim) slevu na elektriku, tak jim to nemelo byt slibovano, kdyz CEZ potreboval prosadit dostabu Temelina. Cimz jsem nekritizoval to ze nedali slevu, ale poukazoval na populismus a to, ze je treba brat s rezervou tvrzeni a argumentum CEZu, kdyz zacne neco nekde tvrdit ci slibovat.

Zda se, ze jsme se dotkli problemu zvaneho globalizace - tj. nekdo z ma vic vyssi kupni silu (protoze u nej doma je vyssi cenova hladina) a tak snadno vykoupi nejakou komoditu, nekomu kdo ma nizsi kupni silu. Akorat by me zajimalo, zda vsude ve svete to resi zpusobem typu CEZ. Tj. kdyz napr. nejaka firma nakoupi tricka v Asii, tak zda prislusna textilka zdrazi cenu tricek i pro mistnaky. Nebo zda benzin (po odecteni dani a nakladu na prepravu) stoji stejne ve Venezuele, Rusku, Saudske Arabi jako v Evrope ...

Pouceni z toho plyne - byt na CEZu co nejme zavisly nemuze vubec uskodit. Jeji chovani se neda predvidat a na trhu (z pohledu jejiho zakaznika) je velmi omezena moznost volby => je omezena konkurence => zachazeji se zakaznikem jako s haderm.

Pokud je nekdo ve zisku, nevzrostly mu naklady a presto si muze dovolit zdrazovat, tak je to signal ze nema na trhu konkurenci.

Trh v idealnim pripade snizuje cenu, protoze zavadi konkurenci. Kdyz jsou zisky vysoke, tak to prilakava dalsi nabidku, coz cenu snizi. A nebo to poptavku prinuti najit alternativu.Howg. Odchazim zateplovat barak. Myslim ze se to bude moooc hodit :-)

23.4.2007 20:17

Re: Re: Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Už rozumím - vy nemáte elementární ekonomické znalosti. Vaše definice tržní ceny je úplný nesmysl.

23.4.2007 17:42

Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

E-on nakupuje elektřinu beztak od ČEZu a má taky svůj monopol - na distribuci elektřiny v jižních Čechám a jižní Moravě. Tzv. liberalizací a rozdělením ceny za elektřinu samotnou od ceny za distribuci (a různé  z a s r a n é  poplatky na větrníky apod.) vznikla odběrateli možnost vybrat si výrobce elektřiny. Nikoliv už ale distributora. Ten je odběrateli "přidělen" podle toho, kde bydlí a čí dráty k němu vedou. Výsledkem je tedy zbytečně komplikovaná faktura, na jejímž konci je stejně jakýsi součet. E-on má naštěstí dobré webové stránky, kde jsou všechny ceny sečteny a lze z toho poznat, kolik tedy platíme za jednu kWh. Daleko horší situace je u plynu, kde laik nemá šanci zjistit, za co vlastně platí. Ale to je na jinou diskusi.

Závěrem: Všechny tzv. liberalizace jsou jen velké darebáctví, které má vytáhnout peníze z kapes obyčejným lidem a přemístit je do kapes velkých společností. Ať si management ČEZu poláme nohy, cholera na ně!

23.4.2007 18:00

Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

E.ON si nakupuje elektřinu od koho chce. Nejspíš od toho, kdo je v regionu nejlevnější. Takže beztak do ČEZu.

23.4.2007 18:37

Re: Re: Re: zacnete uz konecne prosim nazyvat cenu za energii dani

Musíte si vybrat - složitou fakturu s informacemi, nebo si to (nechat) sečíst. A oak je tam agregátní informace, ve které se detaily ztrácejí.

Oddělení ceny silové elektřiny (na výstupu z elektráren) od cen za distribuci a systémové služby (udržování stability) není bezúčelné - pokud chcete, dovíte se komu kolik za co platíte. Cena za silovou elektřinu je čistě tržní, cena za distribuci je státem regulovaná (protože v dané oblasti má ČEZ, E.ON nebo PRE přirozený monopol), cena za systémové služby taky  - ale má jinou skladbu. Do cen za distribuci se počítají náklady na údržbu a výstavbu sítě, do systémových služeb ceny za nákup okamžitého (kladného i záporného) výkonu. A ta může být obrovská - v mnohonásobcích normální ceny.

23.4.2007 15:37

čez

Já to nechápu ,když má někdo takové zisky proč zdražuje ?Je to zas jedna velká lumpárna,měsíční plat ředitele ČEZ  je milion.Ten by ani na Nově nemusel tančit ,ale to těm postiženým zatáhnout.jsou to ,ale paradoxy.

23.4.2007 15:41

Re: čez

Jo, to se mi taky líbí. Normální lidi dávají po dvacetikoruně na různé sbírky na nemocné, týrané, staré, mladé, s rakovinou čehokoliv. A takovíhle utrácejí měsíčně své milióny. Kolik asi dal na charitu on osobně - ne z firemních peněz?

23.4.2007 15:51

Re: čez

zdrazovani nesouvis se ziskem,ale s trzni cenou

23.4.2007 16:25

Re: čez

Cena elektrické energie se řídí poptávkou. Vzhledem k nesmyslné energetické politice EU pod vlivem Zelených (a států hlupáků jako je Rakousko a pod.) se nebudovaly kapacity jaderných a tepelných elektráren a proto elektrická energie v Evropě chybí. ČEZ tedy energii prodá za evropské ceny. A ty odpovídají vysoké poptávce a nízké nabídce. Příště až půjdete voli k volbám, tak si vzpomeňte co vám tady říkám. Každý hlas pro Zelené vám energie zdraží a Evropu zažene blíže k propasti.  

23.4.2007 16:44

Re: Re: čez

Jasně, za utržený peníze by se měly prostě vybudovat další jaderný, tepelný a jiný elektrárny a elektřtina bude hnedle levnější. Těm zelenejm blbcům prostě nedochází, že když bude levná elektřtina tak si na ni budeme moct pustit různý čističe vzduchu, klimatizátory proti glob. oteplení, odjedeme někam kde je hezká krajina bez elektráren a vůbec si budeme moct levně užívat různejch elektrickejch vychytávek jako sou třeba vibrátory, tv, pc, mikrovlnky, výtahy apod.

23.4.2007 16:48

Re: Re: Re: čez

To bohužel není tak snadné. Jakékoliv další elektrárny, které by se v ČR daly postavit by by jenom málo ovlivnily cenu na (středo)Evropském trhu. Vydělalo by se na nich moc, to jo ale dokud nezačnou stavět elektrárny i Němci a další výtečníci, tak se s cenou moc nenadělá.

23.4.2007 17:03

Re: Re: Re: Re: čez

Je celkem jedno, kdo ty elektrárny postaví - pokud mu ostatní nebudou házet klacky pod nohy ať už omezováním povolenek (jsem i pro, aby ČR na omezení povolenek CO2 reagovala omezením vývozu elektřiny - to by se snad dalo ustát) nebo bráněním ve výstavbě JE.

I když právě naši zelení brojí za zvedání cen elektřiny jak zákazem rozvoje jaderné energetiky, tak zákazem těžby uhlí pro tepelné elektrárny - samotné elektrárny jim kupodivu nevadí, ale těžba uhlí pro ně ano.

Proto ČEZ radši investuje v zahraničí, v Polsku nebo v RS (BaH), kde budou místňáci ještě rádi, že tam přináší pracovní příležitosti.

23.4.2007 17:29

Re: Re: Re: čez

Pak se troubo nediv až budeš platiti za elektriku 5x tolik než dnes.

23.4.2007 15:26

Chci zpet svoje penize

Nesouhlasim s touhle sprostou formou skryte dane. Jestlize ma stat 67 procent tak proc kua nezakaze zvysovani cen?

23.4.2007 15:33

Re: Chci zpet svoje penize

Protože to je kapitalistický stát, který nemá co zasahovat do tržnich vztahů. Kromě toho na to ani nemá páky.

Za ten kapitalismus jsme v 89. cinkali na náměstích a pak volili Klause and His Boys...

23.4.2007 15:57

Nevzdělanci volí Klause

Stát na to páky MÁ, protože je MAJITEL.

Nevzdělanci volí Klause.

23.4.2007 16:23

Re: Nevzdělanci volí Klause

Bohužel se zdá, že je možné, že má. V právním státě by mít neměl, protože potom by minoritní akcionáři mohli zažalovat vedení, že vedení nedosahuje maximálního zisku a jedná tak proti zájmu toho minoritního akcionáře.

V ČR se ovšem zdá, že soudy hodně pravidelně rozhodují podle toho kdo je či není u moci. Takže je možné, že kdyby se stát rozhodl zmrazit cenu elektřiny, že by u soudu i uspěl. Já bych pak ale jako občan teda spíš brečel, než že bych se radoval.

23.4.2007 17:10

Re: Re: Nevzdělanci volí Klause

Ale vždyť je to jedno - stát třeba omezí ceny prodeje. Jenže elektřina se bude prodávat na burze, což je trh nejtržnější, trh všech trhů futrál. Tam přijde kdo bude chtít - a nakoupí tu 100GWh s takovými parametry, tu 200GWh s jinými. Jak zaručit, že ten, kdo koupí, bude ausgerechnet ČEZ-distribuční a ne E.ON-distribuční? Nebo Česká spořitelna, která hodlá na trh taky vstoupit (těžko jako dodavatel, že...)?

Kdo koupí lacino, a bude moct dráž prodat, tak prodá dráž - a je šumafuck, kolik bude mezistupňů, nakonec se cena ustálí na tržně rovnovážné úrovni. To by musel stát nejen nařídit vprodejní ceny, ale taky zatrhnout vstup na burzu všem, kromě vybraných - a to je, s prominutím, socialismus jak sviňa. Už aby místo burzy ustavovali Státní plánovací komisi  - a stavěli jí barák, neb o ten na Nábř. Kpt. Jaroše přišla.

23.4.2007 16:26

Re: Nevzdělanci volí Klause

A proč by ceny dirigoval když na tom vydělává? Hlupáci volí Zelené a ČSSD.

23.4.2007 15:17

Ekologická daň

Stát získá přes dividendy přes 8 mld. Kč. To je přece daň z elektřiny. Mám topení na elektřinu, které nesmrdí mým sousedům, a "daň" platím. Zajímalo by mě, proč ti, co naopak topí koksem a produkují saze a smrad neplatí nic! Bursíku, Džamilo - to je přece téma pro Vás a ne pořád Čunek, Čunek...

23.4.2007 19:59

Přidávám se, kolego.Totéž.

Čistý provoz domácnosti s "účinností" v centrálním zdroji, žádné smrady, wafky, kotel, ale platím a mrznu, protože topit jako člověk v paneláku s 5% DPH a dotacemi z mých daní, to nemohu. Takže se sám starám o své bydlení, platím  plnou DPH, ani haléř dotací, z daní dotuji ostatní(chtělo by se říct příživníky) a ještě mi blbci závidí, že bydlím ve svém aže se mám líp, než oni. Přitom před paneláky a chatami paneláčníků jsou nová auta a zahraniční dovolené každý rok, ne v samostatném domě. Prostě samostatnost a poctivost musí být potrestána. Už aby to šlo všechno do haj.lu ....

23.4.2007 15:13

hospodari na ukradenem a nestydi se ani trochu

V Roce 1971 mi CSSR vyvlastnilo bez nahrady pozemky v Temeline.    V osumdesatych letech, po  Uzemnim rozhodnuti ke stavbe JETE  stat prodal  TYTO uzkradene pozemky CEZu.     Soucasny CEZ tvrdi , ze je  s majitelem pozemku vyporadan, ze pozemky KOUPIL od statu.  Vazeni, tady vidite  jak funguje zlodejska  mafie. Pritom CEZ pri nakupu techto pozemku vedel  ( bylo to zanesene v pozemkovych knihach) ze plohy jsou ukradene.  Kdy budou cesti obcane konecne od sveho statu vyzadovat napravy takovych lumparen. Zatim jsem asi ojedinely kdo se brani .  

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...