25. října 2008 12:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vlastník ČSOB chce po Belgii 3,5 miliardy eur

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

BRUSEL Belgická banka KBC, vlastník českého finančního ústavu ČSOB, chce od belgické vlády 3,5 miliardy eur (87,5 miliardy korun). Vláda by mu prý měla o tuto částku navýšit kapitál, protože nedávno pomohla konkurenčním problémovým bankám Fortis a Dexia. Akcie KBC v pátek klesly zhruba o sedm procent.

Svým současným požadavkem chce KBC investory uklidnit. Potíže s likviditou ani solventností prý nemá, ale snaží se "zabrzdit negativní spirálu, jejíž je obětí", uvedl. Belgie nedávno do bank Fortis a Dexia nalila kolem 12 miliard eur (asi 300 miliard korun). Zároveň se zaručila za mezibankovní úvěry bank v zemi. Podle deníku Le Soir je pravděpodobné, že pokud vláda KBC pomůže, stane se to ještě o víkendu před pondělním začátkem obchodování na burze.

KBC nedávno uvedla, že za třetí čtvrtletí očekává ztrátu až 930 milionů eur (asi 23,3 miliardy Kč). Oznámení předcházela zpráva, že mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila úvěrový rating u širší škály strukturovaných investičních produktů, do nichž KBC investovala. ČSOB, kterou KBC vlastní, pak podle tehdejšího vyjádření svého mluvčího Iva Měšťánka očekává nižší zisk. "Jedná se o účetní přecenění majetku, nikoli o realizovanou ztrátu," uvedl Měšťánek. Celkově zůstávají podle něj KBC i ČSOB kapitálově silné. KBC bude o hospodaření za třetí čtvrtletí informovat 6. listopadu.

Banka původně předpovídala, že banka bude mít ve čtvrtletí zisk 639
milionů eur. Ztráta, se kterou kvůli problémům na finančních trzích počítá, by se měla pohybovat od 880 milionů do 930 milionů eur. Finanční krize si vybírá podobné oběti i v dalších bankách po obou stranách Atlantiku. Banky se dostaly do potíží především v důsledku globální finanční krize.

Některé příliš riskantně investovaly, někdy sehrála roli ztráta důvěry mezi investory a v případě banky Fortis šlo částečně o paniku vkladatelů a hromadné výběry z účtů.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč