Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlastník Unipetrolu odmítá prodat benzinky

Ekonomika

  16:48
VARŠAVA - Polský koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips. K prodeji asi stovky čerpacích stanic ho přitom zavazuje smlouva uzavřená před privatizací holdingu Unipetrol, jehož je Benzina součástí.

benzin - ilustrační foto foto: Tomáš KristLidové noviny

"Unipetrol dospěl k závěru, že zvažovaný prodej části sítě Benzina je v rozporu s jeho strategií," řekl mluvčí polského koncernu Dawid Piekarz. Později dodal, že PKN Orlen ale nadále o prodeji jedná. "Zatím definitivní rozhodnutí nepadlo," doplnil Piekarz své dřívější vyjádření.

Případné zrušení prodeje části čerpacích stanic Benziny by podle oslovených analytiků bylo pro Unipetrol, která je mateřskou firmou Benziny, spíše pozitivní. "PKN se již dříve vyjádřil, že chce zvyšovat tržní podíl Unipetrolu v segmentu čerpacích stanic. Odprodej čerpacích stanic by výrazně ztížil dosažení tohoto cíle," uvedl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. Také na akcie Unipetrolu by takové rozhodnutí mohlo mít podle Romana Lišky z J&T Bank pozitivní vliv. Prudkou cenovou reakci by ale nečekal.

Orlen chce pětinu trhu
PKN Orlen prostřednictvím Unipetrolu vlastní asi 300 čerpacích stanic Benzina a kontroluje tak zhruba 11 procent českého trhu. Benzina je zatím nejpočetnější tuzemská síť. Třetinu pump se ale Orlen před privatizací Unipetrolu zavázal prodat firmě ConocoPhillips, která provozuje čerpací stanice Jet. Dosud zástupci polské firmy tvrdili, že s americkou firmou jednají o změně podmínek smlouvy, respektive o zvýšení ceny.

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už také začal na žádost ConocoPhillips zjišťovat, zda prodej nevytvoří monopol. Schválení prodeje antimonopolním úřadem většinou bývá závěrečnou podmínkou k ukončení transakce. Skutečnost, že úřad již zahájil takzvané správní řízení, mohla tedy nasvědčovat tomu, že se firmy PKN Orlen a ConocoPhillips dohodly, nebo v brzké době dohodnou.

"Obdrželi jsme oficiální stanovisko Unipetrolu, že nechce prodat třetinu čerpacích stanic vlastněných Benzinou," citovala dnes agentura PAP místopředsedu představenstva PKN Orlen Cezaryho Smorszczewského. Firma podle něj nevylučuje případnou arbitráž.

Podle nedávno představené strategie chce Orlen do tří let zvýšit podíl na českém trhu na 15 a v dalším období na nejméně 20 procent. Polský koncern se prostřednictvím Unipetrolu ucházel o koupi 70 pump patřících Aralu. Zástupci koncernu neskrývali, že koupí chtěli kompenzovat prodej třetiny čerpacích stanic Benzina.

V tendru ale PKN Orlen neuspěl a síť Aral získala rakouská firma OMV. Díky tomu se stane jedničkou podle objemu prodeje a největší zahraniční sítí v Česku. OMV bude mít 216 čerpacích stanic a desetiprocentní podíl díky koupi Aralu vzroste zhruba na 18 procent. Polskému Orlenu se rovněž nedávno nepodařilo koupit 90 čerpacích stanic Q1, o které usiloval v Německu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...