Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vlastník Unipetrolu odmítá prodat benzinky

VARŠAVA Polský koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips. K prodeji asi stovky čerpacích stanic ho přitom zavazuje smlouva uzavřená před privatizací holdingu Unipetrol, jehož je Benzina součástí.

"Unipetrol dospěl k závěru, že zvažovaný prodej části sítě Benzina je v rozporu s jeho strategií," řekl mluvčí polského koncernu Dawid Piekarz. Později dodal, že PKN Orlen ale nadále o prodeji jedná. "Zatím definitivní rozhodnutí nepadlo," doplnil Piekarz své dřívější vyjádření.

Případné zrušení prodeje části čerpacích stanic Benziny by podle oslovených analytiků bylo pro Unipetrol, která je mateřskou firmou Benziny, spíše pozitivní. "PKN se již dříve vyjádřil, že chce zvyšovat tržní podíl Unipetrolu v segmentu čerpacích stanic. Odprodej čerpacích stanic by výrazně ztížil dosažení tohoto cíle," uvedl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. Také na akcie Unipetrolu by takové rozhodnutí mohlo mít podle Romana Lišky z J&T Bank pozitivní vliv. Prudkou cenovou reakci by ale nečekal.

Orlen chce pětinu trhu
PKN Orlen prostřednictvím Unipetrolu vlastní asi 300 čerpacích stanic Benzina a kontroluje tak zhruba 11 procent českého trhu. Benzina je zatím nejpočetnější tuzemská síť. Třetinu pump se ale Orlen před privatizací Unipetrolu zavázal prodat firmě ConocoPhillips, která provozuje čerpací stanice Jet. Dosud zástupci polské firmy tvrdili, že s americkou firmou jednají o změně podmínek smlouvy, respektive o zvýšení ceny.

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už také začal na žádost ConocoPhillips zjišťovat, zda prodej nevytvoří monopol. Schválení prodeje antimonopolním úřadem většinou bývá závěrečnou podmínkou k ukončení transakce. Skutečnost, že úřad již zahájil takzvané správní řízení, mohla tedy nasvědčovat tomu, že se firmy PKN Orlen a ConocoPhillips dohodly, nebo v brzké době dohodnou.

"Obdrželi jsme oficiální stanovisko Unipetrolu, že nechce prodat třetinu čerpacích stanic vlastněných Benzinou," citovala dnes agentura PAP místopředsedu představenstva PKN Orlen Cezaryho Smorszczewského. Firma podle něj nevylučuje případnou arbitráž.

Podle nedávno představené strategie chce Orlen do tří let zvýšit podíl na českém trhu na 15 a v dalším období na nejméně 20 procent. Polský koncern se prostřednictvím Unipetrolu ucházel o koupi 70 pump patřících Aralu. Zástupci koncernu neskrývali, že koupí chtěli kompenzovat prodej třetiny čerpacích stanic Benzina.

V tendru ale PKN Orlen neuspěl a síť Aral získala rakouská firma OMV. Díky tomu se stane jedničkou podle objemu prodeje a největší zahraniční sítí v Česku. OMV bude mít 216 čerpacích stanic a desetiprocentní podíl díky koupi Aralu vzroste zhruba na 18 procent. Polskému Orlenu se rovněž nedávno nepodařilo koupit 90 čerpacích stanic Q1, o které usiloval v Německu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.