Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vlekaři plánují zdražení. Zvyšování daní se promítne do ceny skipasů

Pracovníci Skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku připravovali 30. prosince večer sjezdovky na silvestrovské lyžování.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci Skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku připravovali 30. prosince večer sjezdovky na silvestrovské lyžování. | foto: Mlejnková Alexandra ČTK

PRAHA Plánované zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) může zdražit skipasy v tuzemských lyžařských areálech. Náklady lyžařských středisek už tak od začátku příštího rok zatíží zvýšení cen elektrické energie. Novinářům to dnes řekl místopředseda Svazu provozovatelů lanovek a vleků ČR Jiří Lhota.

Podle něho provozovatelé areálů navzdory očekávanému zdražení elektřiny ceny skipasů pro letošní lyžařskou sezonu zpravidla nezvýšili, ovšem vyšší DPH by je k tomu v následujících sezonách mohla donutit.

"Zvýšení cen elektřiny, které nás od ledna postihne, jsou lyžařské areály připraveny absorbovat a nechystají se to promítat do zvýšení cen. Bude to ale těžká rána pro ekonomiku lyžařských areálů a budou omezeny možnosti investic do obnovy zařízení," uvedl.

Uvažované zvýšení DPH by bylo další výraznou zátěží, upozornil Lhota.

Snížená sazba DPH, která se nyní vztahuje i na vleky a lanovky, by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent až na 17 procent. "Tam už si myslím, že nezbude než aspoň část toho zvýšení DPH promítnout do cen, protože to už bychom ekonomicky neustáli," řekl.

Zdražení skipasů v případě zvýšení daně z přidané hodnoty nevylučují například ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. "Možné to je. Pokud ale ceny zvýšíme, pak stoprocentně pro majitele permanentek nachystáme benefit v podobě zvýhodněného vstupu do nového slaného bazénu ve wellness hotelu Horal," uvedl za provozovatele Michal Vala.

Letos podle Lhoty mírně zvýšila ceny skipasů jen ta lyžařská střediska, která masivně investovala do modernizace. "Ostatní střediska vesměs zůstávají na cenách loňské sezony. Někde, třeba na Pradědu, se i zlevňuje," podotkl Lhota, podle kterého si provozovatelé lyžařských areálů nemohou dovolit zvýšit ceny. "Musíme zůstat výrazně levnější proti Alpám, aby lidé lyžovali v Česku," dodal.

Například jednodenní skipas ve Špindlerově Mlýně bude dospělého v hlavní letošní sezoně stát opět 700 korun. V lednu a v období před a po hlavní sezoně bude cena 600 korun.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...