14. října 2010 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Voda podraží až o 15 procent, rodiny to bude stát 1 500 korun navíc

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské domácnosti si v příštím roce připlatí za vodu až o 15 procent víc. Čtyřčlenné domácnosti se spotřebou 150.000 litrů za rok tak může roční účet za vodu vzrůst až o 1500 korun.

Informoval o tom server Týden.cz s odvoláním na šéfa Sdružení vodovodů a kanalizací České republiky Františka Baráka. Konečné ceny na příští rok oznámí vodárenské společnosti na konci listopadu.

Spotřeba vody

Spotřeba vody v České republice v posledních letech trvale klesá. Zatímco v roce 1990 činila ještě 171 litrů na osobu a den, v roce 2005 už činila jen 99 litrů. Blízko stolitrové hranice se s mírnými výkyvy pohybuje i v současné době.

"Ve většině měst dojde od nového roku ke zdražení vodného a stočného. Ceny se podle našeho odhadu zvýší o čtyři až 15 procent. V některých oblastech či městech ještě o více," uvedl Barák. Podle něj voda podraží především v oblastech, kde potřebují vodárenské společnosti získat více prostředků pro investice do údržby a obnovy vodovodních sítí.

V současné době podle Baráka činí průměrná cena vody 65 až 70 korun za kubík vodného a stočného. Mezi cenami v jednotlivých oblastech jsou však poměrně velké rozdíly. Například v Praze letos cena vody stoupla o inflaci na 56,51 Kč včetně desetiprocentní DPH.

Na růstu cen by se také mohlo projevit případné zvýšení daně z přidané hodnoty. "Pokud dojde k jakémukoliv navýšení DPH, vodárny to okamžitě zohlední ve svých cenách a ty pak porostou ještě více," soudí Barák.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!