Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Voda v Praze radikálně podraží, kvůli růstu nájemného

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst až o 9,3 procenta. V úterý to řekla Marcela Dvořáková z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Předpokládané zdražení zahrnuje očekávané zvýšení nájemného z infrastruktury ze strany hlavního města Prahy i růst nákladů PVK.

Konečnou cenu vody v Praze ale schvaluje rada hlavního města Prahy. V případě, že rada Prahy do konce roku růst nájmu neschválí, mělo by nájemné vzrůst pouze o inflaci a voda tak podražit o 6,8 procenta.

Současná cena vody v Praze činí 56,51 Kč za metr krychlový.

S návrhem PVK se ztotožňuje také Pražská vodohospodářská společnost, která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, potvrdila mluvčí PVS Jana Almerová.

PVK jsou členem Veolia Voda - největších vodohospodářů na světě

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město.

To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.

Ceny rostly už letos v lednu

Cena vody v hlavním městě vzrostla naposledy letos v lednu, zvýšila se tehdy pouze o inflaci. Jak v úterý dále uvedla Dvořáková, i po případném růstu ceny o více než devět procent by výsledná cena přesahující 61 korun za metr krychlový měla zůstat pod celorepublikovým průměrem.

Výsledná cena vody v Praze je zpravidla dohodou mezi Prahou, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady obou společností.

V souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí si výrobce do ceny vody smí zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřený zisk.

Philippe Guitard, šéf společnosti Veolia v Česku

Spotřeba vody klesá

Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!