30. listopadu 2010 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Voda v Praze radikálně podraží, kvůli růstu nájemného

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst až o 9,3 procenta. V úterý to řekla Marcela Dvořáková z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Předpokládané zdražení zahrnuje očekávané zvýšení nájemného z infrastruktury ze strany hlavního města Prahy i růst nákladů PVK.

Konečnou cenu vody v Praze ale schvaluje rada hlavního města Prahy. V případě, že rada Prahy do konce roku růst nájmu neschválí, mělo by nájemné vzrůst pouze o inflaci a voda tak podražit o 6,8 procenta.

Současná cena vody v Praze činí 56,51 Kč za metr krychlový.

S návrhem PVK se ztotožňuje také Pražská vodohospodářská společnost, která spravuje vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, potvrdila mluvčí PVS Jana Almerová.

PVK jsou členem Veolia Voda - největších vodohospodářů na světě

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

PVS je správcem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město.

To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.

Ceny rostly už letos v lednu

Cena vody v hlavním městě vzrostla naposledy letos v lednu, zvýšila se tehdy pouze o inflaci. Jak v úterý dále uvedla Dvořáková, i po případném růstu ceny o více než devět procent by výsledná cena přesahující 61 korun za metr krychlový měla zůstat pod celorepublikovým průměrem.

Výsledná cena vody v Praze je zpravidla dohodou mezi Prahou, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady obou společností.

V souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí si výrobce do ceny vody smí zakalkulovat jen oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřený zisk.

Philippe Guitard, šéf společnosti Veolia v Česku

Spotřeba vody klesá

Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....