Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vodafone nespustí UMTS. Nevyplatí se

Logo Vodafone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Vodafone | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Mobilní operátor Vodafone CR nespustí službu UMTS pro rychlé přenášení dat. Důvodem je nízká návratnost investice, řekl mluvčí společnosti Jakub Hrabovský.

Třetí mobilní operátor, který loni za dvě miliardy korun získal licenci na provoz sítě UMTS, ji nespustí a bude se poohlížet po levnějších alternativních řešeních.

"Výstavbu UMTS sítě jsme se rozhodli pozastavit především z důvodu vysokých nákladů na její výstavbu a také zkušeností z domácího a zahraničních trhů, které potvrzují, že služby poskytované v sítích třetí generace nepřináší takové výnosy, jaké se od nich očekávaly," uvedl Hrabovský.

Vodafone měl službu spustit do ledna 2008. Dobře informovaný ydroj řekl ČTK, že se firma nechystá licenci vracet a stále si ponechává možnost, že by se k UMTS vrátila.

Rychlá datová sít UMTS umožňuje rychlý přístup k internetu, videohovory, sledování TV či stahování hudby. Podle odborníků lze většinu služeb poskytovat pomocí jiných technologií; mobilní televizi prostřednictvím technologie DVB-H, hudbu stahováním přes EDGE, vysokorychlostní internet a přenosy dat umožňuje WIMAX.

Licence UMTS si před pěti lety koupili také konkurenční operátoři Eurotel a T-Mobile. Zaplatili za ně dohromady 7,4 miliardy korun. Kvůli celosvětovému zpoždění rozvoje služeb získali na spuštění sítí dvouletý odklad. Obě firmy začaly UMTS nabízet již v loňském roce, do začátku roku 2007 musí pokrýt většinu území Prahy.

První komerční síť UMTS začala fungovat v Japonsku. V Evropě se licence začaly udělovat před šesti lety, rozvoj služeb byl však výrazně pomalejší, než se čekalo. Nyní UMTS nabízí operátoři ve většině západoevropských zemí.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz