22. dubna 2010 16:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volby otřesou korunou v základech. Eura na léto je dobré koupit nyní

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna by mohla v nejbližších měsících kvůli volbám a nejistotě spojené s dalším vývojem veřejných financí oslabit nebo stagnovat. Proto je lepší nákup eur na letní dovolené neodkládat, domnívají se analytici oslovení ČTK. Dlouhodobě by podle nich ovšem měla česká měna posilovat a na konci roku se dostat až pod hranici 25 korun za euro.

V současnosti se koruna vůči euru obchoduje kolem 25,30 Kč/EUR, přičemž před pár dny byla dokonce blízko 25korunové hranice.

"Je tu značné riziko oslabení koruny kvůli volbám a špatnému výhledu veřejných financí. Tomu je podle mne dobré se radši vyhnout, proto jako výhodnější vidím nákup eur na dovolenou už nyní," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Navíc podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera by koruna neměla během druhého čtvrtletí posílit pod hranici 25 korun za euro. "Očekáváme tak spíše stagnaci kurzu pro pár nadcházejících měsíců, a to i díky nejistotě ohledně chystaných parlamentních voleb. Díky zmíněnému bych tak neočekával výraznější šance na levnější nákup eura, který by mohl přinést spotřebitelům větší zisky," uvedl.

Největším problémem pro korunu by podle Frayera bylo, pokud by volby dopadly patem, jehož důsledkem by byla slabá vláda neschopná se problémům veřejných financí postavit. Celkově je ale podle něj zotavení středoevropských měn včetně koruny záležitostí větší chuti investorů do rizikovějších investic. "Kurz ke konci roku očekáváme kolem 24,50 Kč/EUR," dodal.

I podle analytika České spořitelny Martina Lobotky má koruna prostor pro zpevnění k 24,50 Kč/EUR ke konci roku. "Další posílení ovšem bude až v druhé polovině roku. Co se týče nákupu před dovelenou, já osobně bych kupoval eura nyní. Kurz kolem 25,20 Kč/EUR je rozumný a před létem nečekám další posílení," uvedl.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek se rovněž domnívá, že s nákupem eur na dovolenou není radno otálet. "Na druhou stranu zřejmě nebude korekce kurzu tak významná, aby se nákup eur vyplatil jako investice," upozornil. V polovině roku počítá s korekcí koruny do pásma mezi 25,50 až 26 Kč za euro.

K 25 korunám by se kurz měl vrátit na konci roku. Negativně může být kurz podle Sobíška ovlivněn volbami a možným dalším snížením úrokových sazeb Českou národní bankou.

Naopak nákup eur nedoporučuje některým turistům analytik Next Finance Vladmír Pikora, podle kterého koruna v létě ještě posílí. "To znamená, že pokud někdo jede na dovolenou v květnu nebo počátkem června, měl by podle nás mít výhodnější nakoupit na dovolenou eura již v dubnu a na nic nečekat.

Pokud ale jede v hlavní sezoně, nemusí podle nás s výměnou spěchat. Srpen přinese opět silnou korunu a září ještě silnější," uvedl. Za rok čeká českou měnu již pod 24 Kč/EUR.

ČTK

Vybavený 2+1 k nastěhování od 1. 7. 2019
Vybavený 2+1 k nastěhování od 1. 7. 2019

Josefa Truhláře, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
13 500 Kč