Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volby reformy nezvrátí

Robert Fico, předseda strany SMER. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico, předseda strany SMER. | foto: Jan KollerČTK

PRAHA Zbrzdí výsledek víkendových voleb na Slovensku tamní ekonomický růst a slibně nastartované ekonomické reformy? Odborníci jsou ve výkladu vítězství socialistické strany Roberta Fica poměrně nejednotní.

Někteří se obávají konce přílivu zahraničních investic a odklonu či omezení daňových změn, jiní tvrdí, že nic podobného nehrozí. Ovlivnit české hospodářství by však slovenský výsledek voleb neměl.

Celkově nelze podle ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory označit výsledek voleb za nikterak příznivý. „Určitě nepovede ke zrychlení slovenské ekonomiky, určitě do ní nepřiteče více investic, které byly tahounem hospodářského růstu, než v minulosti,“ soudí. Kdyby však alespoň jedna z dosavadních vládnoucích stran ve vládě zůstala, byl by to podle Pikory pro investory příznivý signál. Naopak analytik ČSOB Tomáš Sedláček se domnívá, že pro investory výsledek voleb až tak nepříznivou zprávou nebude. „Většinou jsou nervózní, když je země déle politicky nestabilní. Ale možné negativní vlivy by mohla mít koalice Vladimíra Mečiara s nacionalistickou SNS,“ odhaduje.

Ani růst hrubého domácího produktu okolo pěti šesti procent by se podle Sedláčka nemusel výrazně měnit. „Tempo by mělo i v případě levicové vlády vydržet tři až pět let, protože Slovensko roste podobně delší dobu, rostlo i před rovnou daní,“ dodává Sedláček.

Obavy o osud reforem, kvůli kterým byli Slováci dáváni za vzor některým zemím regionu, zatím podle odborníků nejsou na místě. V ohrožení ale může být především rovná daň z dílny odcházejícího premiéra Mikuláše Dzurindy, s kterou jeho oponent Fico nesouhlasil. „Slovenské reformy nejsou za této konstelace ohroženy,“ zhodnotil situaci ekonom HVB Pavel Sobíšek. Především proto, že zájmy stran v jakékoliv koalici budou poměrně protichůdné, a existuje tak menší pravděpodobnost, že se na něčem dohodnou. „Reformy jsou nastartovány a mnohé i ukončeny, což ztěžuje jejich případné zrušení.

Mohou ale padat návrhy na jejich 'sociální změkčení',“ dodává Sobíšek. S tím souhlasí i Tomáš Sedláček. „Mám za to, že většina reforem zůstane zachována. Byla by škoda z nich ustupovat, protože nyní je na Slovensku uděláno to nejhorší,“ tvrdí s tím, že nerozumné by bylo sahat na daňovou zátěž firem. Změna zdanění by v důsledku mohla znamenat horší situaci pro podniky, nevydělala by na tom ale ani státní kasa. „Nejohroženější zřejmě bude sazba daně z přidané hodnoty, kdy by zřejmě mohlo dojít k rozdělení na dvě sazby. Možná je i větší progrese u zdanění fyzických osob,“ uzavírá Sedláček.

Robert Fico zatím ponechal termín 1. ledna 2009 jako datum, kdy Slováci přijmou euro. Tedy v případě, že to bude pro zemi příznivé.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...