Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volný trh spustí boj o elektřinu

elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy elektrárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Liberalizace trhu s elektřinou zřejmě rozjede ostrý konkurenční souboj. Už od ledna si totiž každá česká domácnost bude moci vybrat nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny. Dosud tak mohli činit pouze velcí odběratelé.

Obchodníci s elektřinou proto plánují, jak nové klienty nalákat. „Reklamu cílenou na domácnosti jsme rozjeli prvního listopadu, a to formou billboardů, rozhlasu a tiskovin,“ uvedl mluvčí firmy E. ON Vladimír Vácha. Výši investice však prozradit nechce. „Očekáváme, že nás noví klienti brzy osloví,“ dodal Vácha. Společnost E. ON přitom patří mezi tři největší tuzemské dodavatele elektřiny. Působí na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Dalšími dvěma hráči zmíněné „trojky“ jsou společnosti ČEZ a Pražská energetika.

Aktivně však na trhu působí ještě několik desítek dalších menších firem. A většina oslovených shodně tvrdí, že liberalizace jim přinese více klientů.

Například polostátní firma ČEZ, která je v Česku největším dodavatelem elektrické energie, ale zatím s reklamou vyčkává. A podle zástupce společnosti Ladislava Kříže bude i většina ostatních obchodníků v nějakých obřích reklamních aktivitách „spíše opatrná“. Důvodem je podle něj především zkušenost se spuštěním liberalizace trhu s elektřinou v Německu. „Firmy tam investovaly miliardy eur do reklamy zacílené na domácnosti, pouze mizivé procento zákazníků nakonec změnilo dodavatele,“ připomíná Kříž s tím, že náklady německých dodavatelů na přebrání zákazníka přesáhly potenciální zisky více jak tisíckrát.

Podle Kříže je obtížné odhadnout, jak moc budou Češi konzervativní a jestli budou opravdu hromadně přecházet k levnějším dodavatelům. „Technicky to není problém. Pokud k tomu dojde, bude to záležitostí několika let,“ myslí si Kříž.

Každá domácnost má však už nyní možnost zjistit, která dodávka elektřiny ji od ledna vyjde nejlevněji. Obecné srovnání cen u všech regionů je však podle dodavatelů složité. „Záleží na konkrétním odběrateli, kde bydlí, odkud k němu dodávka půjde a jak velký bude mít odběr,“ upozornil Vácha.

Názor spotřebitelů, zda budou levnější elektřinu opravdu vyhledávat, je jasný.

„Zajímám se o to, pokud mi někdo nabídne levnější dodávku, nebudu váhat a změním dodavatele,“ prohlásil Michal Pelant z východočeských Pardubic, kam dodává elektřinu firma ČEZ.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?