Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volný trh spustí boj o elektřinu

elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy elektrárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Liberalizace trhu s elektřinou zřejmě rozjede ostrý konkurenční souboj. Už od ledna si totiž každá česká domácnost bude moci vybrat nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny. Dosud tak mohli činit pouze velcí odběratelé.

Obchodníci s elektřinou proto plánují, jak nové klienty nalákat. „Reklamu cílenou na domácnosti jsme rozjeli prvního listopadu, a to formou billboardů, rozhlasu a tiskovin,“ uvedl mluvčí firmy E. ON Vladimír Vácha. Výši investice však prozradit nechce. „Očekáváme, že nás noví klienti brzy osloví,“ dodal Vácha. Společnost E. ON přitom patří mezi tři největší tuzemské dodavatele elektřiny. Působí na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Dalšími dvěma hráči zmíněné „trojky“ jsou společnosti ČEZ a Pražská energetika.

Aktivně však na trhu působí ještě několik desítek dalších menších firem. A většina oslovených shodně tvrdí, že liberalizace jim přinese více klientů.

Například polostátní firma ČEZ, která je v Česku největším dodavatelem elektrické energie, ale zatím s reklamou vyčkává. A podle zástupce společnosti Ladislava Kříže bude i většina ostatních obchodníků v nějakých obřích reklamních aktivitách „spíše opatrná“. Důvodem je podle něj především zkušenost se spuštěním liberalizace trhu s elektřinou v Německu. „Firmy tam investovaly miliardy eur do reklamy zacílené na domácnosti, pouze mizivé procento zákazníků nakonec změnilo dodavatele,“ připomíná Kříž s tím, že náklady německých dodavatelů na přebrání zákazníka přesáhly potenciální zisky více jak tisíckrát.

Podle Kříže je obtížné odhadnout, jak moc budou Češi konzervativní a jestli budou opravdu hromadně přecházet k levnějším dodavatelům. „Technicky to není problém. Pokud k tomu dojde, bude to záležitostí několika let,“ myslí si Kříž.

Každá domácnost má však už nyní možnost zjistit, která dodávka elektřiny ji od ledna vyjde nejlevněji. Obecné srovnání cen u všech regionů je však podle dodavatelů složité. „Záleží na konkrétním odběrateli, kde bydlí, odkud k němu dodávka půjde a jak velký bude mít odběr,“ upozornil Vácha.

Názor spotřebitelů, zda budou levnější elektřinu opravdu vyhledávat, je jasný.

„Zajímám se o to, pokud mi někdo nabídne levnější dodávku, nebudu váhat a změním dodavatele,“ prohlásil Michal Pelant z východočeských Pardubic, kam dodává elektřinu firma ČEZ.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!