10. listopadu 2008 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volných pracovních míst rychle ubývá

Kancelář (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancelář (ilustrační). | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

PRAHA V Česku ubývá volných pracovních míst. Horší situace na trhu práce panovala podle analytiků, kteří trend také kvůli finanční krizi a zpomalení ekonomiky očekávali, naposledy v roce 1998. Ekonomy ale přakvapila inflace.

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na šest procent ze zářijových 6,6 procenta. Byl to nejnižší meziroční růst cen v letošním roce a nejvýraznější zpomalení inflace od října 2006.

Nejvýrazněji tomu pomohl pokles cen automobilů a pohonných
hmot, informoval Český statistický úřad. Analytici očekávali meziroční růst o 6,2 procenta.

Cena benzinu Natural 95 byla nejnižší od dubna loňského roku a cena motorové nafty se dostala na dvanáctiměsíční minimum. Ceny pohonných hmot byly v říjnu meziročně nižší o 0,4 procenta, zatímco ještě v září vykázaly růst o 4,3 procenta. Ceny automobilů v říjnu prohloubily meziroční pokles na 10,2 procenta.

Zrychlení cenového růstu naopak nastalo v případě bydlení, kde se zvýšily ceny zemního plynu o 33,9 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tepla a teplé vody o 12,6 procenta a tuhých paliv o 16 procent.

Analytici očekávají další pokles tempa růstu inflace. "V nadcházejících třech měsících nastane očekávaný propad inflace, když na konci roku budeme již pod hranicí pět procent," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop.

Mračna nad trhem práce
Ve stejný den vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí i data o míře nezaměstnanosti. Ta v říjnu klesla na 5,2 procenta ze zářijových 5,3 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 292.385 osob.

Analytici takový pokles nezaměstnanosti očekávali. "Nad trhem práce se stahují černá mračna," komentoval výsledky analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Varujícím znakem je propad v počtu volných pracovních míst. "Horší situace panovala na trhu práce naposledy v roce 1998," uvedl Sobíšek.

Říjen bývá z hlediska změny počtu nezaměstnaných jedním z nejlepších měsíců, jelikož čerství absolventi škol jsou již většinou umístění a sezonní práce běží naplno.

Počet volných pracovních míst, která ke konci října evidovaly úřady práce, meziměsíčně klesl o 9433 na 130.124 míst. Je to o 13.343 pracovních příležitostí méně než v říjnu loňského roku. Na jedno volné pracovní místo v říjnu připadalo 2,4 uchazeče.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR FINANCE CONSULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč