25. června 2008 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Volvo má problémy. Propustí 2000 lidí

Kombi Volvo V50. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kombi Volvo V50. | foto: Foto Volvo

STOCKHOLM Švédská automobilka Volvo má finanční problémy. Vyřešit je chce propuštěním dvou tisíc zaměstnanců ze svých závodů v Evropě. Automobilka, kterou vlastní Ford, letos hospodaří se ztrátou. Do problémů se dostala zejména kvůli oslabujícímu dolaru.

Volvo Car Corporation, kterého vlastní problémová americká automobilka Ford Motor, propustí 2000 ze svých 25.000 zaměstnanců. Propouštění je největší v historii společnosti a má firmě pomoci vyrovnat se s poklesem na automobilovém trhu a nárůstem cen surovin.

Propouštění je součástí programu na snížení nákladů o čtyři miliardy
švédských korun (10,2 miliardy Kč). Z celkového počtu propuštěných bude 1400 úředníků a 600 dělníků. Nejvíce se propouštění dotkne Švédska, odkud bude muset odejít 1200 zaměstnanců. Dokončeno by mělo být v příštích šesti měsících.

V tísni je i Ford
Volvo má problémy hlavně kvůli poklesu dolaru a rostoucím cenám oceli. "Dříve jsme to vyrovnávali omezením nákladů a programy zlepšení výkonnosti. Kvůli pokračujícímu poklesu amerického trhu, růstu cen surovin a slabým tržním podmínkám v Evropě se však situace zhoršila," uvedla automobilka v prohlášení.

Automobilka vyrobí ročně zhruba 450.000 vozů. I nadále hodlá společnost přehodnocovat své operace a na přelomu roku představit novou organizační strukturu.

Ford koupil Volvo v roce 1999. V prvním čtvrtletí letošního roku
hospodařila švédská automobilka se ztrátou před zdaněním 151 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč).

Ford kvůli finančním problémům prodal některé své luxusní značky, jako Aston Martin, Land Rover a Jaguar. Volvo se však rozhodl si ponechat a pokusit se ho vrátit zpět k zisku, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!