21. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Všechna rajčata z Maroka mizí z obchodů. Řetězce nechtějí riskovat

Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Cherry rajčata z Maroka, která způsobila ve Francii několika lidem zažívací problémy, vystrašila celou Evropu včetně Česka. Inspekce navíc doporučila nekonzumovat žádná cherry rajčata, která pochází z této africké země.

Přestože Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z obchodů jen určité šarže, někteří prodejci pro jistotu odstraňují z regálů veškerá marocká rajčata. A zákazníci nakupují opatrněji.

Ještě v pondělí, jak zjistil server Lidovky.cz, pražská prodejna Žabka Na Moráni, marocká rajčata nabízela. "V obchodech Žabka se neprodávaly šarže cherry rajčat, které SZPI  nařídila z trhu stáhnout, ale od jiného dodavatele," uvedla manažerka pro externí komunikaci řetězce Tesco, Jitka Plchová. Dodala však, že se přesto Tesco, pod které prodejny Žabky spadají, rozhodlo pro jistotu stáhnout i tato balení rajčat z prodeje.

V pondělí večer už měly být dávno určité šarže cherry rajčat z Maroka stažena z...

"Na základě včerejšího doporučení inspekce jsme se rozhodli nenabízet zákazníkům žádná cherry rajčata pocházející z Maroka a momentálně je z prodejen stahujeme," vysvětlila v úterý pro Lidovky.cz Plchová.

Společnost Billa šla ještě dál. "Nad rámec zákonných nařízení se Billa Česká republika rozhodla z preventivních důvodů z prodeje stáhnout veškerý sortiment rajčat pocházejících z Maroka, tedy nejen cherry, ale všech odrůd," uvedla společnost v tiskové zprávě. Rajčata z Maroka neplánuje řetězec zařadit do svého sortimentu ani v budoucnu. Podle mluvčí Simony Breen obecně zájem o rajčata neklesl, ale zákazníci u nich začaly více studovat etikety.

"Zákazníci jsou pochopitelně při výběru rajčat opatrnější," dokládá tiskový mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl. I tento řetězec se rozhodl vyslechnout doporučení SZPI. "Z důvodu preventivní opatrnosti a ochrany spotřebitele stahuje z prodeje všechny šarže cherry rajčat z Maroka," uvádí Kaufland v tiskové zprávě.

Situace také trápí předsedu Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana. "Nikdo neví, co je na těch rajčatech závadného. Jsou to plísně nebo bakterie? To nikdo zatím neřekl," uvedl serveru Lidovky.cz Zeman. "Ať to inspekce dotáhne do konce a řekne, co na rajčatech bylo závadného," sdělil rozhořčeně s tím, že si nepřeje opakovat situaci, kdy plošná aféra s bakterií Escherichia coli v roce 2011 připravila zelináře o desítky milionů korun. Podle něj nelze na pohled poznat, která rajčata mohou způsobovat zdravotní problémy. Zeman proto lidem doporučuje, aby prozatím kupovali normální rajčata ze Španělska nebo Itálie.

Křeče v břiše a zvracení

O nebezpečných cherry rajčatech z Maroka, která mohou způsobovat zvracení, zažívací potíže a křeče, server Lidovky.cz informoval již v neděli, kdy před nimi varovala SZPI. (Více čtěte ZDE)

SZPI původně uvedla několik rizikových šarží, následně však své varování rozšířila a doporučila nekupovat vůbec žádná cherry rajčata pocházející z Maroka. "Na základě došetřování výskytu cherry rajčat jsme nabyli podezření, že se zdravotní komplikace nemusí týkat pouze šarží, které evidovala francouzská strana," vysvětlil v pondělí mluvčí inspekce Pavel Kopřiva pro server Lidovky.cz

Inspekce dostala informaci o závadných rajčatech v pátek 16. května rychlým systémem evropského varování. Úřady ve Francii zaznamenaly nejméně 16 případů zdravotních komplikací.

Francouzská společnost IDYL sas z Chateaurenard exportovala do Česka více než 50 tun rizikových šarží cherry rajčat. Potraviny se do Česka dostaly mezi 20. dubnem a 2. květnem. Prodávaly je řetězce Kaufland a Billa, v malém množství také Penny Market.

ebrEliška Bramborová, skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz