3. listopadu 2008 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Všechny daně Jimovi. Výběr se zjednoduší

Daně s úsměvem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daně s úsměvem. | foto: KOLÁŽ ŠIMONLidové noviny

PRAHA Placení daní a pojištění se zřejmě během několika let změní a zjednoduší. Vláda totiž schválila program na vytvoření jednoho společného místa pro výběr daní, cel, sociálního a zdravotního pojištění. Na ministerstvu financí inkasní místo nazývají Jim. Celý systém by mohl fungovat od roku 2014.

Ministerstvo financí od sloučení očekává vedle zjednodušení systému i úspory v nákladech na činnost jednotlivých úřadů. "Ostatní funkce a činnosti stávajících institucí mimo resort MF, a to zejména financování penzí a sociální, resp. zdravotní péče, zůstanou v těchto institucích zachovány," uvádí návrh ministerstva.

Výběr daní a cel by se měl přitom sloučit dříve, a to od roku 2010. Podle náměstka ministra financí Petra Chrenka ovšem tuto změnu daňoví poplatníci příliš nepocítí.

"Sloučení daní a cel je otázka vnitřní efektivity, možná by to ani poplatník a plátce nezaznamenal. Pro klienty je mnohem důležitější sloučit výběr daní a odvodů, aby plátci (zaměstnavatelé) a OSVČ měli jednoho správce. To je hlavní benefit celé integrace," řekl. Podle Chrenka je i odezva veřejnosti k tomuto návrhu pozitivní.

Velké podniky budou mít samostatný úřad
Ministerstvo navrhuje vznik jednoho daňového ředitelství a pravděpodobně 14 regionálních krajských úřadů. Ty by měly tolik poboček, kolik bude nutné. Dále by měl vzniknout jeden specifický úřad pro velké podniky. "100 největších subjektů platí 50 procent daní," upozornil Chrenko.

Podle návrhu bude jedno inkasní místo, na ministerstvu nazývané Jim, vybírat odvody podle nového daňového řádu, který nyní projednává legislativní rada vlády. Dnes se odvody vybírají na základě správního řádu.

"Podepsal jsem smlouvu se Světovou bankou, která bude s přípravou tohoto projektu radit. Zároveň budu celý proces konzultovat s opozicí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Projekt totiž podle něj přesahuje jedno volební období a je třeba mu zajistit právní jistotu.

Do 31. května 2009 by měl být vládě předložen plán projektu, ministr
financí rovněž předloží paragrafované znění příslušeného zákona.

V ČR je nyní více míst, kam musí daňový poplatník posílat daňová přiznání a odvody - orgány daňové správy, Česká správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny a celní správa.

Sloučení platby daní a pojištění je součástí daňové reformy. K té ještě patří vytvoření nového daňového řádu a nového zákona o dani z příjmu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!