8. března 2012 14:14, aktualizováno  17:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odměny u Volkswagenu: Němci 186 tisíc, Češi pouze 19 tisíc

Montážní linka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka - ilustrační foto. | foto: Reuters

WOLFSBURG Zhruba 90.000 zaměstnanců šesti západoněmeckých továren automobilového koncernu Volkswagen dostane za loňský rok rekordní odměnu 7500 eur (zhruba 186.000 Kč).

Oznámili to dnes personální ředitel VW Horst Neumann a šéf závodní rady Bernd Osterloh. V předchozím roce činila odměna 4000 eur.

Rekordní zisk zaznamenala loni i česká část koncernu Volkswagen, mladoboleslavská Škoda Auto. Výši odměny však mohou zaměstnanci Škody svým německým kolegům jen závidět. Podle vyjádření šéfa škodováckých odborů KOVO Jaroslava Povšíka totiž bude činit jen zlomek té německé.  

"Podle našich propočtů to vychází na sumu kolem 19 tisíc korun," uvedl Povšík v týdeníku Škodovácký odborář. Mezi zaměstnanci Škodovky vzbudila výše německých odměn rozruch zejména kvůli právě probíhajícímu kolektivnímu vyjednávání, které se rovněž dotýká bonusu.

Budou odbory pořadovat podobné částky i v Česku? "Je to naprosto nereálné, žijeme v jiném prostředí, prošli jsme zcela jiným vývojem. Ke zlepšení došlo možná v tom, že nikdo nesmí bránit nikomu v rámci Evropské unie, aby tam šel pracovat a mít také takový bonus," vysvětloval v týdeníku Povšík.

ODMĚNY ZA ROK 2010

Aktuální odměny v koncernu VW překonaly i bonusy z loňska. Lidé ve Škodovce tehdy dostaly tři tisíce, pracovníci automobilky Volkswagen čtyři tisíce, u ­Audi pak dokonce šest a půl tisíce. Zatímco u škodováků se však jednalo o 3 tisíce korun, u německých automobilek šlo o tisícové odměny v eurech (v korunách by dostali 97 tisíc, resp. 157 tisíc korun). Naopak Češi si přišli na pouhých 123­ eur.

"Mužstvo Volkswagenu předvedlo skvělý výkon, což se každému tarifnímu zaměstnanci vyplatí," řekl Neumann. Podle Osterloha by měla být odměna rovněž motivací k dalším výkonům. "Naše nejdůležitější projekty pro budoucnost právě přicházejí," uvedl Osterloh.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura DPA upozornila, že zhruba 45.000 německých zaměstnanců luxusní divize Audi dostane jako odměnu za loňský rok dokonce 8251 eur (204.000 Kč), což je rovněž nový rekord.

Volkswagen, jehož součástí je také česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Firma loni více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 15,8 miliardy eur (391 miliard Kč).

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný, ČTK