7. září 2009 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Východní Němci a Češi si žijí zhruba na stejné úrovni

Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | foto: Shutterstock

BERLÍN Obyvatelé někdejšího východního Německa si dnes za své výdělky ve své zemi pořídí v průměru jen o málo víc než Češi. Vyplývá to ze studie o vývoji hospodářství nových spolkových zemí po roce 1990, kterou dnes zveřejnil Institut pro hospodářský výzkum z východoněmeckého Halle (IWH).

Značné rozdíly ale přetrvávají mezi hospodářskou výkonností východních a západních spolkových zemí.

V takzvané paritě kupní síly se Česko východní části Německa přibližuje jako jedna z mála postkomunistických zemí střední a východní Evropy.

Ve východním Německu i Česku loni HDP na obyvatele podle parity kupní síly mírně přesáhl 20.000 eur (510.000 Kč). Před osmi nebo 15 lety na tom byli východní Němci ještě o mnoho lépe než Češi.

"Nápadné ale je také to, že východní Německo a Česko, které ještě v roce 1995 vykazovaly nejvyšší HDP na obyvatele, o tuto vůdčí roli v roce 2008 přišly na úkor Slovinska jakožto nejsilnější země z hlediska konvergence," uvádí se ve studii.

Šéf IWH Ulrich Blum ČTK řekl, že Česká republika držela s východním Německem krok díky silné průmyslové základně a tradici. "Hospodářská struktura České republiky za minulého režimu nebyla tak dramaticky zdeformována ve prospěch RVHP. Mohly tam působit firmy jako Tesla nebo škodovky," uvedl expert. Dnes podle něj Česku prospívá rovněž otevřený bankovní sektor.

Bývalý starosta Hamburku Klaus von Dohnanyi poznamenal, že hospodářský rozmach východní části Německa pozitivně ovlivňují východní sousedé, jejichž hospodářský potenciál prý není zdaleka vyčerpán.

Západ zaplatil šok z připojení
Někdejší komunistická Německá demokratická republika se před 19 lety přičlenila k nejvýkonnější ekonomice Evropy a rázem tak byla hozena do konkurenčního prostředí světového trhu. Negativní šokové efekty musely být mírněny masivními transferovými platbami.

Investice do infrastruktury přitom zvyšovaly atraktivitu východního Německa pro přímé investice ze starých spolkových zemí i ze zahraničí, a to v několikanásobně větším objemu než činily zahraniční investice do ostatních transformačních zemí. "Teprve později mohly využít výhod plynoucích z členství v EU jako jsou neomezený přístup ke zbožovým trhům a možnost čerpání ze strukturálních a regionálních fondů.

Blum poznamenal, že dvěma největšími úspěchy v transformaci bývalého východního Německa je odstranění největších ekologických škod a zvyšování příjmů obyvatelstva. Příjmy a životní úroveň východu však stále výrazně zaostávají za západoněmeckými domácnostmi.

Zatímco ale v roce 1989 měli východní Němci zhruba čtvrtinové příjmy ve srovnání se svými bohatšími soukmenovci, dnes už dosahují tří čtvrtin. Na výstavbu východního Německa od té doby přiteklo z původních spolkových zemí 1,2 bilionu eur a dnes objem čistého finančního transferu mezi západem a východem činí zhruba 75 miliard eur ročně, uvádí se ve studii.

Lidé utíkají na Západ jako kdysi
Specifickým problémem kdysi rozdělené země zůstává migrace obyvatelstva z východní do západní části a snižování porodnosti. Od roku 1989 tak východní Německo opustilo údajně 1,8 milionu obyvatel. Změnila se i věková struktura obyvatelstva východního Německa. Zatímco podíl patnáctiletých se na území bývalé NDR od té doby smrskl na polovinu, podíl lidí starších 64 let vzrostl z 13 procent v roce 1989 na nynějších 23 procent.

Přestože se tato část země dosud potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, experti očekávají, že se brzy bude potýkat spíš s nedostatkem odborných sil.

Svou největší transformační krizí si prý východoněmecká ekonomika prošla už v období 1990-1992. Na počátku 90. let se celkový výkon východoněmeckého hospodářství propadl o třetinu, přičemž obrovský boom zažívalo jen stavebnictví. Po krizi rostla východoněmecká ekonomika výrazně rychleji než hospodářství západního Německa, po roce 1996 se však dynamika růstu v obou částech Německa v zásadě srovnala.

ČTK