14. prosince 2009 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyhněte se problémům, na letošní platby zbývá už jen pár dní

Česká spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA Aby peníze doputovaly z jedné banky do druhé ještě letos, je potřeba zadat platební příkaz dříve než na Silvestra. Poslední den v roce lze stihnout už jen vklady v hotovosti. Kdo chce mít jistotu, že jím odeslaná platba bude na cílovém účtu připsána ještě letos, neměl by zadání transakce nechávat až na poslední chvíli.

Bankovní domy se už od počátku prosince snaží své klienty na toto upozorňovat a informují je o nejzazších termínech pro zadání plateb. Situace je v jednotlivých bankách podobná, odchylky se pohybují jen v řádu hodin.

Kdy je potřeba na konci roku zadat platební příkaz

Elektronická platba do jiné banky, která bude připsána ještě letos (Za podmínky, kdy banka příjemce dodrží zákonem stanovené lhůty):

ČSOB 30. 12. 2009 do 18 hodin Česká spořitelna 30. 12. 2009 do 20 hodin
Komerční banka 30. 12. 2009 do 20.30 hodin
Raiffeisenbank 30. 12. 2009 do 24 hodin

Platba do jiné banky zadaná na přepážce, tak aby byla bankou příjemce připsána ještě letos:

ČSOB 30. 12. 2009 do 17 hodin Česká spořitelna 30. 12. 2009 do uzavření pobočky
Komerční banka 30. 12. 2009 do 13.00 hodin
Raiffeisenbank 30. 12. 2009 do 15 hodin

Otevírací doba poboček největších bank poslední den v roce:
ČSOB do 13 hodin
Česká spořitelna do 12 hodin
Komerční banka do 13 hodin

Například u největší tuzemské banky ČSOB je potřeba elektronický platební příkaz zadat nejpozději 30. prosince do 18 hodin. V takovém případě by platba za předpokladu, že i cílová banka dodrží zákonné lhůty pro zúčtování platebního styku, měla dosednout na účet v jiném peněžním domě ještě v letošním roce.

Kupříkladu klienti České spořitelny mohou zadat elektronický příkaz ještě o dvě hodiny déle. Nejlépe jsou na tom klienti Raiffeisenbank, kde stačí příkaz zadat do půlnoci 30. prosince.

Pokud klienti nechtějí zadat platební příkaz elektronicky, ale na papírovém formuláři přímo na pobočce, je třeba si ještě více pospíšit. Například Komerční banka garantuje včasné zpracování převodu jen v případě, kdy je příkaz na pobočce předán 30. prosince do 13 hodin.

Kdo tyto termíny propásne, a potřebuje peníze dopravit na účet v konkrétním peněžním domě ještě v letošním roce, může potřebný finanční obnos složit hotově na pobočce cílové banky. I zde je potřeba pamatovat na to, že většina bank zavírá své pobočky na Silvestra o několik hodin dříve než v jiné pracovní dny.

Hlavně stavební spoření
Na včasné odeslání peněz by si lidé měli dát pozor zejména u stavebního spoření, kvůli státní podpoře.

"Státní podpora za tento rok může být nárokována, jen když je platba klienta zúčtována spořitelnou nejpozději 31. prosince," uvedl Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny.

"Jelikož ale víme, že je stále mnoho lidí, kteří nechávají své platby úplně na tu poslední chvíli, i letos budeme mít otevřenou pokladnu na naší pražské centrále poslední den v roce, a to až do 16 hodin. Klienti mohou ještě tento den peníze složit hotově a podporu získají," dodal Trávníček.

Alidé na tuto možnost hodně slyší. "Již několik let na Silvestra vkládám peníze na stavební spoření hotově na centrále a nevadí mi to. Do fronty se půjdu postavit i letos, už to beru jako malou tradici," říká s nadsázkou klientka ČMSS Pavla K. z Prahy.