25. února 2008 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výhoda pro stravenky brzy padne

PRAHA Zastánci daňového zvýhodnění stravenek utržili další ránu a jeho zrušení již zřejmě nic nestojí v cestě. S poslaneckým návrhem, pod který se podepsal i premiér Mirek Topolánek, souhlasila i vláda. Návrh teď projedná Sněmovna.

Podle předkládací zprávy by tento krok mohl znamenat pro státní rozpočet přínos mezi 600 miliony až miliardou korun. Daňová podpora stravenek by mohla být v případě schválení návrhu zrušena od 1. července. "Tento návrh ve vládním reformním balíků byl. Vypadl jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelů," upozornil premiér.

Firmy si zatím mohly 55 procent z jejich nominální hodnoty odečíst z daňového základu. Konec daňového zvýhodnění stravenek má podle dosavadních informací ve sněmovně šanci na schválení. Zástupci poslaneckých klubů KDU-ČSL a Strany zelených již dříve řekli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice v této věci. Také nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka dali najevo, že by mohli hlasovat pro zrušení.

Uvozovky dolníTento návrh ve vládním reformním balíků byl. Vypadl jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelůUvozovky horní

Počátkem letošního roku Česká televize odvysílala reportáž, v níž uvedla, že největší vydavatel stravenek v ČR Sodexho Pass údajně zaplatil za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100.000 eur (2,6 milionu korun) firmě No Comment!. Ta je údajně blízká vedení ODS. Topolánek ale odmítl podezření, že zachování této výhody bylo výsledkem korupce.

Proti zrušení daňových výhod u zaměstnaneckých stravenek jsou hostinští a restauratéři. Obávají se, že jim výrazně klesnou tržby, protože stravenky tvoří v některých podnicích i více než polovinu obratu.

S návrhem nesouhlasí rovněž odboráři a zaměstnavatelé, podle kterých zrušení daňové podpory stravenek znevýhodní malé a střední firmy před podniky, které mohou zaměstnancům nabízet závodní stravování.

Zaměstnavatelé argumentují tím, že jde o nesystémový krok, protože u závodního stravování by zvýhodnění zůstalo, ale u stravenek by se zrušilo. Odboráři pak považují závodní stravování i příspěvek na stravenky od zaměstnavatele za náklad, obdobně jako je ochrana pracovního prostředí, bezpečnosti práce i hygieny práce.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY-OBSLUHA STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč