7. července 2011 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vymahači se vydávají za exekutory, dluh zveřejňují

Magistrátní exekutoři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magistrátní exekutoři. | foto: Josef HymplLidovky.cz

PRAHA Asociace inkasních agentur (AIA) zaznamenala v poslední době nárůst počtu stížností na chování a postupy vymahačů dluhů. Své stížnosti a podněty zasílají nejen dlužníci, ale také věřitelé, tedy klienti, kteří inkaso pohledávek svěřili inkasní společnosti.

Ve valné většině případů si stěžují zejména dlužníci. Nelíbí se jim způsoby práce inkasní společnosti, často upozorňují na nepřiměřený nátlak, porušování zákona na ochranu osobních údajů sdělováním faktu, že je dlužníkem, třetí osobě.

ČTĚTE TAKÉ:

Velmi často jde o problémy spojené se zasíláním upomínek, kdy inkasní agentury různým způsobem označují obálky. Výjimkou nejsou dopisy s červeným pruhem či s nápisem "Exekuce". Někdy se na obálce sděluje, že adresát je dlužníkem nebo se zde rovnou uvádí i výše dluhu.

Z pohledu Etického kodexu AIA je přitom nepřípustné, aby se inkasní agentura vydávala za exekutory, advokáty, konkurzní správce, notáře nebo takový dojem vyvolávala.

Často dlužníci žádají pouze o radu, nevědí, co si k nim může inkasní agentura dovolit, jaké jsou obvyklé náklady za vymáhání, které jim agentury účtují. " Setkáváme se i s případy, kdy se nejedná o pochybení inkasní agentury. Je třeba počítat s poměrně velkou kreativitou notorických dlužníků, kteří se v problematice velmi dobře vyznají a stále hledají další cesty a kličky, jak co nejvíce oddálit placení svých dluhů", říká Ivana Šárová, výkonná asistentka AIA.

AIA eviduje i stížnost věřitele, kdy společnost předala pohledávky do správy  neseriózní inkasní agentuře, podepsala nevýhodnou smlouvu, ze které se lze vyvázat jen s velmi vysokými penalizačními poplatky.

Lidovky.cz