15. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vymahači tlačí na politiky. Klesají jim zisky

Vymahači - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vymahači - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Hodní proti zlým? Mezi vymahači dluhů zuří konkurenční válka. Poté co stát snížil odměny právníků za soudní vymáhání malých dluhů, se totiž zmenšují výnosy inkasních firem a na trhu začíná být těsno.

Asociace inkasních agentur, která zastupuje většinu firem v branži, to chce řešit mimo jiné přísnější regulací trhu, která by vyhnala některé firmy. Podle asociace ty, které kazí pověst vymahačů.

ČTĚTE TAKÉ:

„Chceme oddělit transparentně a solidně fungující agentury od cizinců používajících nezákonné nátlakové metody. Chceme, aby u nás vznikl zákon regulující činnost inkasních agentur, jako je tomu v jiných zemích,“ řekl LN viceprezident Asociace inkasních agentur (AIA) Radek Laštovička.

Tlačí proto na politiky, aby se této problematice více věnovali. Podle Laštovičky je však problémem neochota ministerstev, kterých by se to mohlo dotknout. Regulace by podle něj mohla spadat pod tři ministerstva, a to spravedlnosti, financí nebo průmyslu a obchodu. „Které ministerstvo by mělo mít ve své gesci zastřešení problematiky inkasních agentur, je horký brambor,“ tvrdí Laštovička.

Soud přivřel kohoutky

Všechna tři ministerstva však tvrdí, že další regulace je zbytečná. „Ministerstvo spravedlnosti nemá ambici činit speciální úpravu podnikání inkasních agentur, a to z toho důvodu, že to nepovažujeme za nutné,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Asociace se kromě změny typu živnosti snaží prosadit i zákon o činnosti inkasních agentur, aby se vyřešil právní stav způsobený rozhodnutím Ústavního soudu letos v březnu. Tehdy soud zavřel kohoutek přemrštěným náhradám nákladů řízení u takzvaných bagatelních pohledávek, tedy relativně malých dluhů do deseti tisíc korun. Nebezpečně totiž začalo přibývat firem, které skupují bagatelní pohledávky a pak za ně inkasují mnohonásobně vyšší částku za soudní náhrady.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?