12. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výnosný byznys: blikající přístroje v Česku spolykají desítky miliard

Výherní automat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automat | foto: Shutterstock

PRAHA Automaty v hernách a kasinech v Česku protečou ročně desítky miliard korun. Gambleři vhodili do blikajících přístrojů v roce 2011 více než 84 miliard korun, dalších takřka sedm a půl miliardy prosázeli v ruletě. Vyplývá to z dat odboru Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva vnitra. Čísla za loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Na výhry se přitom předloni z automatů vyplatilo zhruba 63 miliard korun. V přístrojích tak zůstalo celkem 21,25 miliardy korun. Z těchto peněz museli provozovatelé část zaplatit na správních a místních poplatcích, zaplatit státní dozor a odvést na veřejně prospěšné účely.

Předloni tak na účtech firem provozujících výherně hrací přístroje (automaty) a interaktivní videoloterijní terminály zůstalo zhruba 16 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Od prvního ledna loňského roku však platí nová loterijní daň, která daní příjmy ze hry dvaceti procenty. Ministerstvo financí podle předběžných údajů odhaduje, že se příjmy obcí z hazardu za rok 2012 zvýší minimálně na dvojnásobek, tedy zhruba 5,5 miliardy korun.

Sdružení provozovatelů loterií a podobných her Spelos odhaduje, že by obce mohly získat až 5,7 miliardy korun, dalších 1,9 miliardy by putovalo do státního rozpočtu. V tom jsou však započítány také loterie, kurzové sázky a hry v kasinech.

V roce 2011 provozovalo výherní hrací přístroje povolované obcemi 382 firem. Hry povolované ministerstvem financí provozovalo 127 společností.

Kdo vydělává na hazardu

  • Z provozovatelů her povolovaných ministerstvem financí zaujímala předloni největší místo na trhu společnost Synot Tip s podílem 5,8 procenta na vložených částkách. Společnost se věnuje provozování kursových sázek a technických her. Převážná část jejích tržeb plyne z provozování interaktivních videoloterijních terminálů.
  • Druhé místo patří společnosti Tipsport.net s podílem 5,3 procenta na vložených částkách. Tato společnost se věnuje především internetovému kursovému sázení.
  • Třetí největší společností je Bonver Win s pětiprocentním podílem na vložených částkách. Ta se zabývá technickými hrami.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!