14. srpna 2007 8:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výnosy jsou nižší než v EU

PRAHA Zemědělci mají ve většině krajů už obiloviny sklizeny. Výnosy jsou sice proti minulému roku dobré, ale stále nedosahují průměru Evropské unie, pohybujícího se na šesti tunách z hektaru.

Vzhledem k tomu, že počasí vykazuje každý rok čím dál větší výkyvy, požaduje Agrární komora již několik let, aby byl vytvořen rizikový fond, do kterého by společně se státem v úrodných letech zemědělci sami přispívali. K iniciativě se včera přidal i stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD). Fond by měl vyrovnávat úrodné a neúrodné roky a snižovat riziko, že záplavy nebo sucha způsobí hromadné bankroty zemědělců.

„Jde o to, aby existovala standardní instituce, která by v případě extrémních výkyvů počasí plnila roli zemědělské pojišťovny,“ řekl Hašek. Proti založení podobného fondu nemá žádné námitky ani ministerstvo zemědělství.

Ačkoliv na počátku roku panovalo sucho, žním toto počasí spíše pomohlo. „Sklizně mají úžasně rychlý průběh,“ řekl prezident agrární komory Jan Veleba. Zemědělci by totiž mohli mít pod střechou všechny plodiny už tento týden. „Díky slunečnému počasí se navíc snížily náklady na posklizňovou úpravu. Nebylo nutné obilí dosoušet,“ dodal Veleba.

Kromě dobrého počasí zemědělcům přeje i vývoj cen obilovin. Například za krmnou pšenici mohou dostat proti loňskému roku až o 50 procent více. Potravinářské obilí má nadto dobrou kvalitu. Problém s výkupem by mohl nastat pouze u sladovnického ječmene, který obsahuje příliš dusíkatých látek.

Další podrobnosti o vytvoření rizikového fondu pro
 zemědělce si přečtěte v úterním vydání deníku
Petra Kyonková, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!