26. července 2013 7:17, aktualizováno  7:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyplatí se klimatizace? Pokoj s ní zchladíte už za 20 korun za den

Domácí klimatizace - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí klimatizace - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vysoké teploty nepolevují a o víkendu mají vystoupat až ke 40 stupňům. Před horkem nejde zcela uniknout ani doma. Výhodu má ten, kdo vlastní klimatizaci. Vyplatí se pořídit zařízení za desítky tisíc, když vedra v Česku panují jen pár týdnů v roce?

Běžná pevně zabudovaná klimatizace pro jednu místnost vyjde minimálně na 20 až 25 tisíc korun. Cena přitom často zahrnuje i montáž, kterou by měl provádět odborník. Na internetu ale často narazíte i levné nabídky bez poplatku za zabudování.

Ten se pohybuje v rozmezí od pěti do deseti tisíc, vypočítává Anton Kavický ze společnosti Klimatron servis. Jednou za rok je také třeba investovat 800 až tisíc korun do odborného vyčištění

Mobilní klimatizace

Kompaktní zařízení – okenní, podokenní a tzv. mobilní klimatizační jednotky jsou kompromisním řešením. Jejich nevýhodou je hlavně hlučnost a nejednou i sporná účinnost (hlavně při nesprávné montáži).

Vedle pevných klimatizací se prodávají také mobilní, které lze pořídit již od pěti tisíc korun. Ta se hodí do pronajatých prostor nebo jako záloha chlazení v technických místnostech, například serverovnách.

Mobilní klimatizaci si můžete pořídit i do bytu, ale musíte počítat s tím, že je velká jako menší lednička, hodně hlučná a je potřeba v ní ručně vyměňovat nádobku s vodou. Horký vzduch je navíc třeba vyvést z místnosti a to nejefektivněji dírou ve zdi.

Zadarmo není samozřejmě ani provoz. Je potřeba počítat s tím, že klimatizace patří k energeticky náročnějším zařízením. Ochlazení jedné místnosti vyjde podle Karla Flandery z firmy Klima Rapid zhruba na 20 až 30 korun za den. 

Přesto, že se pořizovací cena klimatizace může zdát vysoká, v minulosti byla i dvakrát vyšší. Také díky tomu zájem o ně podle Flandery roste. „Už není jen výsadou zbohatlíků, ale stává se už téměř standardem především u hodně prosluněných nebo podkrovních bytů,“ dodává.

Do každého bytu však pevná klimatizace vhodná není. Zejména majitelé bytů bez balkonu či lodžie se musí poohlédnout po jiném řešení. "Většinou není možné připevnit ho tak jako u některých rodinných domů na fasádu. K tomu by bylo potřeba povolení správce domu i všech sousedů, protože by to změnilo vzhled celého domu," vysvětluje Kavický.

Podle Flandery už ceny klimatizací neklesnou, ale naopak budou pozvolna růst. Tento obrat podle něj nastal v důsledku lobbistických zásahů z Bruselu. "Zavedly se přísné regulační směrnice z hlediska technických parametrů, účinnosti či hlučnosti.Výrobci tak museli značně do zařízení investovat," zdůvodňuje Flandera.

ČTĚTE TAKÉ:

Téměř každou klimatizací se dá také topit. Nemusí tak být užitečná jen v horkých letních dnech, ale i na podzim či na jaře, kdy si můžete přitopit v jedné místnosti, aniž byste museli zapínat ústřední topení či kotel.

Anketa

Vyplatí se v Česku pořizovat klimatizaci?

Ano 562
Ne 430
Nedokážu se rozhodnout 86

Výrobci uvádí, že je možné topit klimatizací až do pěti stupňů pod nulou. Novější invertorová zařízení fungují navíc i jako klasické topení, které je o 15 až 30 procent úspornější než přímotopy či plynová topení. Pořizovací cena je však vyšší než u klasické klimatizace.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!