Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výprodej má přísnější pravidla

Zákon o regulaci reklamy prodejcům nařizuje stanovit začátek a konec výprodeje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákon o regulaci reklamy prodejcům nařizuje stanovit začátek a konec výprodeje. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Najít v obchodě zlevněné zboží, které si zákazník vybral na reklamním letáku, by mělo být už úplně běžné. Pravidla výprodejů mají totiž být přísnější.

Počítá s tím novela zákona o regulaci reklamy, kterou včera napodruhé přes odmítnutí Senátu schválila sněmovna. Aby nová pravidla začala platit co nejdříve, čeká se jen na podpis prezidenta.

Řetězcům novela ukládá přesně stanovit začátek a konec výprodejů, při plošné reklamě by měly mít dostatek zboží na skladě anebo uvádět množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s novelou poté, co výprodeje hypermarketů z počátku letošního roku provázel chaos a stížnosti spotřebitelů. Některé řetězce totiž zboží inzerované v letáku vůbec neměly na skladě.

"Po husarských kouscích Senátu i sněmovny návrh prošel v původním znění. Pokud prezident novelu zákona o regulaci reklamy podepíše, není důvod, abychom zažívali stresy podobné loňské akci 'výprodej století'," pochvaloval si ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Sněmovnou přitom novela prošla poprvé v říjnu, senátoři však nakonec návrh poslancům vrátili. Podle senátorů byly totiž některé pasáže v návrhu nejasné. "Pokud je občan nesvéprávný a nechá se nalákat reklamou na fotoaparáty a v tom krámě už mají jen tři kusy, protože jich více neměli, pak je to jeho problém. On to udělá třikrát nebo čtyřikrát a pak už bude opatrný," myslí si senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Více informací se dozvíte v dnešním vydání Lidových novin!

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...